منظور از پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی چیست؟

پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی چیست؟

پروفیلاکسی اندوکاردیت :

اندوکاردیت باکتریایی عفونت میکروبی اندوکارد(لایه داخلی عضله قلب) است. اعتقاد بر این است که برخی بیماران مبتلا به ضایعات مادرزادی قلبی یا نقایص اکتسابی قلبی اگر تحت اعمال دندانپزشکی قرار بگیرند که باعث باکتریمی موقت شود، خطر ایجاد این حالت در آن ها وجود دارد. باکتری های موجود در خون ممکن است روی دریچه قلبی یا اندوکاردیوم غیر طبیعی تجمع یابند و منجر به عفونت جدی اندوکاردیت شوند. رژیم آنتی بیوتیک پروفیلاکسی توصیه شده براساس مطالعات آزمایشگاهی، تجارب کلینیکی، مدل های حیوانی و ارزیابی باکتری هایی که در یک محل خاص شیوع دارند و نیز آن هایی که به طور شایع با اندوکاردیت دیده شده اند، می باشد.

در سال 2007 انجمن قلب آمریکا، توصیه های جدیدی را در مورد پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی اندوکاردیت باکتریال منتشر کرد. شرایط قلبی که برای آن ها پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی به منظور پیشگیری از اندوکاردیت باکتریال توصیه می شود. پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی برای اعمال دندانپزشکی که شامل دستکاری بافت لثه ای یا ناحیه آپیکال دندان یا باعث سوراخ شدن مخاط دهان در بیماران در خطر می شود، تجویز می گردد.

 

منظور از پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی چیست

تنظیم کردن ساده وسایل ارتودنسی که به نظر نمی رسد موجب خونریزی شود و افتادن خود به خود دندان های شیری خطر ابتلا به اندوکاردیت را ندارند. بنابراین در این موارد پروفیلاکسی پیشنهاد نمی شود. اندوکاردیت باکتریایی پس از کارهای دندانپزشکی اغلب توسط استرپتوکوک α همولیتیک ایجاد می شود. بنابراین پروفیلاکسی به طور اختصاصی علیه این میکروارگانیسم انجام می شود. ژنژویت، پریودنتیت و عفونت های پری اپیکال می توانند به عنوان منبع باکتریمی عمل کنند. بهداشت دهانی عالی و نگهداری سلامت دندانی برای کاهش امکان انتقال باکتری به جریان خون بیماران در خطر، مهم است. اعمال دندانی که برای آن ها پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی توصیه می شود یا نمی شود.

مطالب مرتبط :

لیزر در دندانپزشکی ترمیمی چه کاربردی دارد؟

نمونه ای از کاربرد لیزر در دندانپزشکی ترمیمی

تقسیم بندی لیزرها در دندانپزشکی ترمیمی با لیزر

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال