نکاتی در مورد محافظت از دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان یکی از مشکلاتی است که والدین به دنبال جلوگیری و برطرف کردن آن هستند، حال این سوال پیش می آید که چگونه از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری کنیم؟ در این مطلب چند نکته در مورد مراقبت و راه های پیش گیری از پوسیدگی دندان های کودکان بیان شده است:می توانید هر 6 ماه یک بار از فلوراید استفاده کنید، فلوراید ماده ی مغذی است که باعث استحکام دندان ها می شود، حتی می توانید از فلورایدتراپی استفاده نمایید که از 3 سالگی به بعد برای کودک توصیه می شود، درواقع موادی می باشد که بر روی دندان کودک قرار می گیرد و باعث استحکام بیشتر دندان می شود.

دندان های شیری باید از زمان رویش مراقبت شوند تا از پوسیدگی آن ها جلوگیری شود. اگر کودک زیر 2 سال باشد باید از مسواک انگشتی استفاد کرد یا با استفاده از گاز یا پارچه که والدین به دور انگشت خود می پیچند؛ دندان های کودک را تمیز کنند.

نکاتی در مورد محافظت از دندان کودکان

زمانی که یکی از دندان کودک خود را می کشید حتما او را مجدد نزد دندانپزشک اطفال ببرید، زیرا فضای خالی موجود در دهان کودک می تواند با حرکت دیگر دندان های او پر شود و مشکلاتی را در هنگام در آوردن دندان های دائمی برای او ایجاد کند، دندانپزشک اطفال با استفاده از یک فضا نگه دار آن محل را برای رشد دندان های دائمی کودک حفظ می کند.

اگر والدین مجبور باشند که به کودک خود شیشه شیر یا پستانک بدهند می توانند از سر شیشه یا پستانک های مخصوص به نام ارتودونتیک که مشکل فکی و بی نظمی دندا ها در آن ها به وجود نیاورند، استفاده کنند.

والدین باید توجه داشته باشند که اگر کودک از شیر مادر یا از شیر خشک یا شیر پاستوریزه استفاده می کند، تمامی این ها دارای قند می باشند به همین دلیل باید مراقب باشند که کودکان با آنها نخوابند زیرا باقی ماندن شیر بر روی دندان های کودکان به دلیل وجود این قند باعث پوسیدگی دندان آن ها می شود.

کودک را بطور منظم برای معاینه نزد دندانپزشک اطفال خوب ببرید تا از سلامت دندانهای شیری او مطمئن شوبد و برنامه غذایی مناسب و متعادل برای فرزندتان از دندانپزشک کودکان درخواست نمائید، بهداشت دهان کودک همانند بزرگسالان باید بطور مرتب و با کمک و نظارت والدین انجام شود.

مطالب مرتبط:

دلایل دندان در نیاوردن کودکان

درمان سرماخوردگی در کودکان

 

 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال