چغاله بادام بخوریم یا نخوریم ؟

توصیه های دندانپزشک درباره خوردن نوبرانه های بهاری مثل چغاله بادام

فصل بهار با خودش میوه‌های نوبرانه می‌آورد. نوبرانه‌های رسیده مانند زردآلو، توت‌فرنگی، آلبالو و گیلاس و نوبرانه‌های کال مانند گوجه سبز و چغاله بادام. تا جایی که باید قیمت‌های بالایی برای چشیدن طعم آنها پرداخت کرد. یکی از این نوبرانه‌ها که این روزها هم فراوان این طرف و آن طرف روی چرخ دستی‌ها و سینی‌های کوچک و بزرگ فروخته می‌شود، چغاله بادام است.
اين نوبرانه‌ها، ميوه‌هاي بسيار مفيدي است؛ ميوه‌هايي كه با سرشاربودن از فيبر، ويتامين و املاح؛ همچنين غني‌بودن از آنتي‌اكسيدان‌ها بهترين فرصت را براي مقابله با عوامل التهابي، بيماريزا و تقويت سيستم ايمني بدن فراهم مي‌كند.

اگر چغاله بادام به صورت بهداشتی كمپوت، خورش یا ترشی شود مصرف متعادل آن می‌تواند تا حدودی مواد مغذی را به بدن برساند.چون این میوه با پوست مصرف می‌شود باید حتما در ضدعفونی كردن و شستن آن دقت كرد.برخی از کارشناسان تغذیه معتقدند که گوجه‌سبز طبع سردی دارد و به همین دلیل ممکن است عوارضی چون دل‌درد، تهوع و مشکلات گوارشی ایجاد کند، اما این نکته قطعا ثابت نشده است. آنچه از سوی کارشناسان تغذیه به عنوان یکی از موارد قابل احتیاط در مصرف گوجه‌سبز اعلام شده بروز نوعی حساسیت موقتی است که در دهان و دندان ایجاد می‌شود.

 موارد زیر را در نظر داشته باشید :

به اندازه بخورید

چغاله بادام را نشسته نخورید

چغاله بادام جایگزین بادام نیست

کم نمک بخورید

همراه با گوجه سبز آب بخورید

چغاله
خانم‌های باردار در صورت تمایل به استفاده از این میوه در مصرف آن محتاط باشند چون دچار شدن به اسهال و مشکلات دستگاه گوارشی در دوران بارداری بیش از هر زمانی خطرناک است. همین طور در مورد مصرف نمک نیز باید توجه داشته باشند که فشار خون خود را کنترل و از مصرف نمک زیاد بپرهیزند.به مادرانی که فرزند آن‌ها در سنین شیرخوارگی است به شدت توصیه می‌شود از خوردن مواد غذایی نفاخ مثل چاغاله بادام پرهیز کنند زیرا عوامل نفاخ موجود در آن می‌تواند از راه دستگاه گوارش جذب و از طریق خون وارد شیر مادر شود و کودک با مصرف شیر مادر دچار دل درد شود که با توجه به حساس بودن کودک در این مرحله از رشد، می‌تواند برای او خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید :

دندانپزشکی بدون درد چیست ؟

کودک در فصل بهار به چه بیماریهایی دچار می شود

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال