چه بیماری هایی سلامت دهان را تهدید می کنند؟

مشکلات ایجاد شده برای سلامت دهان و دندان با بیماری ایدز :

به گفته دندانپزشک اطفال ضایعات دهانی شایع هستند و اغلب در بیماران مبتلا به سندرم های دیسفانکشن نوتروفیل شدید می باشند. سه یافته گزارش شده شامل ژنژویت های شدید، بیماری پریودنتال به سرعت پیشرونده و زخم های دهانی می باشد. به دلیل اینکه بیماری پریودنتال در اثر عفونت مزمن باکتریال ایجاد می شود، عجیب نیست که همراه با اختلالات نوتروفیل ها، تخریب پریودنتال نیز افزایش می یابد.

در بیماری kOSTMAN، که یک نوتروپنی مزمن شدید است، عفونت های باکتریال با فاکتور محرک کلونی گرانولوسیت ـ ماکروفاژ با نتایج خوبی درمان می گردد، اما این درمان هیچ اثری در ایمنی ذاتی باعث مستعد شدن به بیمار پریودنتال شود. بیماران با عملکرد غیر طبیعی نوتروفیل باید تحت معاینه دقیق و منظم دندانپزشک باشند تا عوامل موضعی التهابی را که باعث بیماری پریودنتال ، پوسیدگی های دندانی و زخم های دهانی می شوند، به حداقل برسانند. بیماران باید بهداشت دهان را به طور جدی رعایت کنند و معاینات دوره ای دندانی را نیز انجام دهند.

زمانی که درمان سریع دندانی در بیماران مستعد انجام می شود. مصرف آنتی بیوتیک های با طیف وسیع باید مد نظر قرار گیرد. اگر درمان های جراحی ضروری باشد، یا عفونت های دهانی باکتریال ایجاد گردد. تزریق گرانولوسیت ضروری می باشد.

بیماری های دهان و سلامت دهان

آرتریت مزمن جوانان :

آرتریت مزمن جوانان به صورت آرتریت التهابی که قبل از 16 سالگی رخ می دهد تعریف می شود. این بیماری ممکن است در نتیجه عفونت یا ناشی از یک واکنش خودایمنی باشد. این وضعیت شیوع یک در 10000 دارد. تب، راش پوستی، لنفادنوپاتی و آرتریت التهابی که معمولا 4 مفصل یا بیشتر را درگیر می کند از ویژگی های JCA می باشد. یک التهاب مزمن غیر چرکی سینوویوم وجود دارد. مفاصل، متورم، گرم و در لمس حساس و در حرکت دردناک می شوند.

مشکلات ایجاد شده برای سلامت دهان :

شایع ترین یافته رادیوگرافیک مسطح شدن سر کندیل ها است. حرکات جویدن در کودکان مبتلا به JCA به علت بیماری و حضور این ضایعات کندیلار محدود می شود. در کودکان مبتلا به JCA درگیری مفصل گیجگاهی و فکی منجر به اختلال در رشد صورتی دندانی و عملکرد مندبیل می گردد. مورفولوژی دندانی صورتی در کودکان مبتلا به JCA با مندبیل کوچکتر، رتروگناتیک تر و پرشیب تر در مقایسه با کودکان سالم با اکلوژن نرمال، مشخص می گردد. کنترل بهداشت دهان از آنجایی که بسیاری از کودکان داروها را در شکل شربت مصرف می کنند بسیار حائز اهمیت است. درگیری مفصل گیجگاهی فکی می تواند منجر به محدودیت در باز شدن دهان شود.

مطالب مرتبط :

آمار بالای مشکلات دهان و دندان در کودکان

تاثیر رفتار و سلامت و بهداشت دهان و دندان

دندانی سالم در کودکان

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال