چگونه دندان سالمی داشته باشیم

دندانپزشک اطفال خوب در تهران ،دکتر رکنی راه های داشتن دندانهایی سالم برای خودتان و فرزندتان را به شما معرفی می کند . به یاد داشته باشید مراجعه به دندانپزشک برای خودتان و دندانپزشک اطفال برای فرزندتان از موارد ضروری زندگی شما برای داشتن سلامت دهان و دندانهایتان است و نگران ترس فرزندتان نباشید زیرا دندانپزشکی بدون درد با بهره گیری از خدمات دندانپزشک ترمیمی با لیزر کودک شما را یاری خواهد کرد.برای داشتن دندانهایی سالم موارد زیر را رعایت نمایید :

لااقل روزی ۲ بار، اول صبح و شب، حتما دندانهایتان را مسواک زده و کودک خود را نیز به این کار تشویق کنید.

لااقل روزی یک بار قبل از مسواک‌زدن باید با نخ دندان حاوی فلوراید، بین دندانها را تمیز کنید.

هفته‌ای ۲ تا ۳ بار باید از دهان‌شویه فلوراید ۲/۰ درصد استفاده کنید.

هفته‌ای ۱ تا ۲ بار باید از دهان‌شویه کلرهگزیدین ۱۲/۰درصد استفاده کنید.

افراد با ریسک بالای پوسیدگی دندان، باید هر ۳ تا ۴ ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنند و افراد با ریسک کمتر، هر ۶ تا ۹ ماه یک بار.

استفاده از آدامس‌های فاقد قند پس از مصرف غذاهای حاوی ساکارز یا تنقلات به مدت ۵ تا ۳۰ دقیقه توصیه می‌شود.

 

دندانهای شیری کودکان تا سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی باید کنترل کنید .

توجه داشته باشید در صورتی که به صورت ژنتیکی ناهنجاری‌های دندانی یا فکی در دندان خودتان یا کودکتان وجود داشته باشد، بهتر است کودک خود را از سنین ۱۰ سالگی تحت کنترل دندانپزشک اطفال یا متخصص ارتودنسی قرار دهید.

چگونه دندان سالمی داشته باشیم

چگونه دندان سالمی داشته باشیم

 

در صورتی که دندانی درد شدید داشته باشد، نشان‌دهنده تخریب وسیع عاج و عصب دندان است و احتمال نیاز به درمان ریشه وجود دارد.

 

هر تغییر رنگی روی سطح جونده دندانها، الزاما پوسیدگی نیست و نیاز به ترمیم ندارد. پس نگران نباشید.

در صورتی که ترمیم دندانتان با مواد فلزی غیرهمرنگ (آمالگام) انجام شده، احتمال حساس بودن دندان به سرما و سایر محرک‌ها ظرف مدت ۴۵ روز تا ۲ ماه وجود دارد.

در صورتی که ترمیم دندانتان با مواد همرنگ است، حساسیت دندان‌ها بیش از یک هفته قابل‌توجیه نیست و باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

در صورتی که پس از ترمیم دندانتان احساس بلندی می‌کنید، در اولین فرصت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

در مراحل اولیه پوسیدگی دندان که بیشتر به صورت حساسیت به شیرینی یا سرما با آن مواجه می شوید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال