کاربرد لیزر اربیوم در دندانپزشکی

دندانپزشک ترمیمی با لیزر مطلبی دیگر درباره کاربرد لیزر در دندانپزشکی برای شما آورده است.

اولین لیزر در سال 1964 معرفی شد و اندک زمانی پس از آن کاربرد این فناوری نو در زمینه های پزشکی آغاز گردید . توسعه و پیشرفت کاربرد لیزرهای پزشکی در دو دهه قبلی بیشتر در زمینه های چشم پزشکی ، پوست و جراحی عمومی بوده است . پذیرش نقش لیزرهای جراحی بافت نرم در بسیاری از تخصص های پزشکی به خوبی از سوی بیمار و درمانگر صورت گرفته که امکان جراحی با حداقل خونریزی را فراهم می سازد و آن را به عنوان جایگزین مناسب روش های متداول جراحی مطرح می کند.

پذیرش این روش درمانی جدید باعث افزایش علاقمندی برای استفاده از لیزر در دندانپزشکی در طول دهه اخیر و لیزرهای دندانپزشکی از یک امکان درمانی به یک روش عملی تبدیل شده اند . علاوه بر لیزرهای بافت نرم ، امیدواری برای پیشرفت کاربرد آن روی بافت های سخت به شکل محافظه کارانه و ایمن نیز وجود دارد . لیزرهای بافت سخت که اولین بار در دهه 1990 میلادی مطرح گردیدند ، در سال 1997 وارد بازار کالاهای دندانپزشکی شدند . لیزرهای بافت سخت خانواده اربیوم امکان تراش مینا ، عاج ، پوسیدگی ، سمان و استخوان را در کنار توانایی برش بافت نرم داشتند .

توانایی لیزر در کاهش یا حذف لرزش ، صدای دریل ، شکستگی های ریز و ناراحتی های دیگری که در زمان کار با هندپیس های عادی برای بیمار ایجاد می شود باعث جلب توجه به آن شده است . علاوه بر آن ، از این لیزرها دندانپزشک می تواند جهت کاهش نیاز به بی حسی موضعی در اکثر جراحی ها نیز استفاده کند که برای بیمارانی که از سوزن های بی حسی هراس دارند بسیار کارساز است.

کاربرد لیزر اربیوم در دندانپزشکی

کاربرد اولیه این لیزرها برای تراش انواع حفره های پوسیدگی امروزه به سوی توانایی آنها در برداشت انساج نرم ، ضدعفونی کردن باکتری های داخل کانال های اندونتیک و به تازگی به عنوان جایگزین هندپیس های عادی در تراش استخوان برای جراحی های فک و صورت سوق پیدا نموده است . تحقیقات اخیر روی توانایی لیزرهای خانواده اربیوم در پریودنتیکس مانند توانایی برداشت جرم ،معطوف شده است .

بیشتر بدانید :

دندانپزشک اطفال درباره کاربرد لیزر اربیوم می گوید!

دندانپزشک ترمیمی درباره لیزر اربیوم می گوید!

برداشت پوسیدگی و بزرگ نمایی با استفاده از لیزر ( دندانپزشکی بدون درد )

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال