کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشک ترمیمی با لیزر :

بیش از 20 سال است که کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی مورد بررسی قرار گرفته است .ruby laser بیش از 40 سال پیش توسط Naiman اختراع شد و از آن تاریخ تاکنون کاربرد انواع لیزر در پزشکی در حال گسترش بوده است .

متخصصین پوست در سال 1963 برای برداشت بافت های بدخیم از لیزر co2 استفاده کردند و متخصصان گوش در 1964 از لیزرهای ruby برای جراحی های کوچک قسمت گوش بهره بردند . طول موج های خاصی را می توان برای کارهای دندانپزشکی به کار برد . تا اواسط دهه 1990 ، اندازه وسایل مورد استفاده در دستگاه های لیزر به اندازه ای کاهش یافت که باعث راحتی استفاده و افزایش موفقیت کار با آنها گردید . با کاهش مداوم هزینه های درمانی ، کاربرد لیزر در درمان های زیبایی شایع تر شده است .

دندانپزشکی زیبایی (Aesthetic or Cosmetic dentistry) شامل دندانپزشکی ترمیمی کامل جهت بازسازی زیبایی و ظاهر بافت ها در حد طبیعی است . هدف ، ساخت ترمیم های غیرقابل تشخیص است که شکل و عملکرد مطلوب را در عین سازگاری با بافت های اطراف داشته باشند . گرچه طلا و آمالگام می توانند نیازهای فانکشنال را تامین نمایند ، اما در دندانپزشکی زیبایی روی درمان های همرنگ دندان که نمایی مشابه دندان داشته باشند تاکید می شود . از آنجا که با این نوع ترمیم، نتایج در حد نمای طبیعی است ما به این نوع درمان ، دندانپزشکی زیبایی می گوییم نه ایجاد شکل مصنوعی و مشابه زیبایی طبیعی که با نام Cosmetic معروف است .

اغلب دندانپزشکی زیبایی یک ضرورت و نیاز درمانی است نه یک کار تشریفاتی . بیماران با دندان های کوتاه و ترک خورده با مشکل اکلوژن ، دندان های بدرنگ بر اثر پوسیدگی یا تخریب ترمیم های قبلی که لبخند بیمار را بهم زده اند از جمله مراجعه کنندگان روزمره به مراکز دندانپزشکی می باشند . آموزش بهداشت دهان و مشاوره تغذیه ای نیز در موارد خاص لازم خواهد بود.

Laser_Dentistry

درمان هایی همچون سفید کردن دندان ها (bleaching) ، بستن دیاستم ، اصلاح خط لبخند بلند ، تغییر نمای دندان های تغییر رنگ داده با تتراسایکلین یا فلوئوروزیس از اعمال دندانپزشکی زیبایی است . کاربرد فناوری لیزر به عنوان یک هندپیس با سرعت بالا و تهاجم کمتر ، آسایش بیشتر ، و ناراحتی پس از عمل اندک در دندانپزشکی نوین مطرح است .پزشکان سال ها است که از این فناوری استفاده می کنند ، در دندانپزشکی نیز کاربرد متداول آن در حال پیشرفت است .

بیشتر بدانید :

دندانپزشکی بدون درد چیست ؟

کاربرد لیزر در دندانپزشک ترمیمی با لیزر

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال