کاربرد لیزر Er : YAG چیست؟

دندانپزشک ترمیمی با لیزر در دندانپزشکی بدون درد از کاربرد لیزر یادآوری کرد. اما در این مطلب به کاربرد لیزر Er : YAG می پردازیم.

دندانپزشک ترمیمی با لیزر در ادامه یادآور می شود که کاربرد لیزر Er : YAG نیز به خاطر فواید آن در ایمپلنت و جراحی های زیبایی صورت در حال گسترش استف چرا که طول موج 2940 نانومتری آن جذب بالایی در آب دارد. روش تابش آن پالس free-running است که اثر حرارتی آن کاملا بر روی لایه های سطحی بافت های سخت و نرم اعمال می شود. این خصوصیات باعث شده که لیزر Er : YAG یک دستگاه پرطرفدار در جراحی های ایمپلنت دندانی باشد. از آن جا که این لیزر از روی سطوح فلزی منعکس می شود هیچ اثر خاصی روی سطح تیتانیومی ایمپلنت بر جای نمی گذارد. کاربردهای لیزر Er : YAG در جراحی ایمپلنت شامل موارد زیر می شود : آماده سازی بافت سخت، جراحی مرحله دوم، اصلاح شکل بافت نرم و درمان ضایعات التهابی اطراف ایمپلنت. لیزر Er : YAG برای جراحی های زیبایی صورت نیز بسیار مورد توجه است. اگرچه هنوز جزییات درمان با لیزر روی چین های صورت مشخص نشده است، اما از آن جا که صدمات حرارتی و فیبروپلازی حاصل از لیزر Er : YAG کمتر از لیزر CO2 است، می توان از آن به عنوان یک وسیله ایده آل برای بازسازی سطح پوست صورت استفاده کرد. هرچند عمق نفوذ آن در بافت نسبت به لیزر CO2 باعث محدودیت کاربرد آن شده است.

کاربرد لیزر Er : YAG چیست؟

لیزر هلمیوم برای جراحی های مفصل گیجگاهی فکی و افزایش دسترسی در درمان بافت های داخل مفصلی کاربرد دارد. طول موج آن 2100MN می باشد که ا زنوک فیبر نوری از جنس کوارتز و در تماس با بافت به آن تابانده می شود. انتقال حرارت به بافت های مجاور حداقل خواهد بود و برش آن دقیق و میزان نفوذ آن قابل کنترل است. لیزر هلمیوم صدمات بافتی اندکی در انساج مجاور بر جای می گذارد و هموساتاژ و کنترل عمق نفوذ آن نسبت به جراحی با تیغ و سایر روش های مکانیکی بهتر صورت می گیرد. لیزر Ho : YAG را می توان از میان محلول سالین یا سرم رینگر نیز عبور داد که کاربرد آن را در جراحی های آرتروسکوپیک مفصل گیجگاهی فکی راحت تر می سازد. از این موارد می توان به اصلاح شکل دیسک، برش دیسک، و برش مفصل سینوویال اشاره نمود.

لیزر آرگون با طول موج 514mn  برای درمان ضایعات پوستی، لبی و دهانی حاوی عروق فراوان استفاده می شود. این لیزر توسط بافت های حاوی رنگدانه همچون هموگلوبین گلبول های قرمز، ملانین و ملانوسیت ها و دیگر رنگدانه های تیره جذب می شود. از سوی دیگر، جذب آن در آب چندان زیاد نیست و می تواند لایه های سطحی اپیدرم را از صدمات دور نگه داشت. کارایی لیزر آرگون در درمان ضایعات عروقی است اما از این نوع لیزر نمی توان برای ضایعات عمقی تر یا فاقد رنگ خاص استفاده کرد.

لیزر دیود نیمه هادی با دستگاه قابل حمل، کوچک و نسبتا ارزان وسیله ای قابل اعتماد و موثر در جراحی فک و صورت می باشد.لیزر دیود دارای طول موجی بین 805 و 980 نانومتر است که با توجه به هدف درمان می توان به شکل تابش مستقیم یا تناوبی، در تماس یا با فاصله از بافت مورد استفاده قرار داد. میزان نفوذ نور در طول موج 980MN کمتر از طول موج 1064MN (لیزر Nd :YAG) است که کاربرد آن را برای درمان ضایعات سطحی و میان بافتی قابل قبول کرده است. خط برش با لیزر دیود بسیار دقیق تر از سایر سیستم ها همچون لیزر Nd : YAG و CO2 است. کاربرد لیزر دیود در درمان ضایعات التهابی اطراف ایمپلنت متداول است، چرا که این لیزر با خاصیت باکتریوسیدال خود ضمن دیریدمان سطح ایمپلنت هیچ اثری روی خصوصیات سطحی آن بر جای نمی گذارد .

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال