کره بادام زمینی

کره بادام زمینی

پزشک اطفال در سوالی که ممکن است از طرف یک مادر مطرح شود و این سوال این است که کودکش فقط ساندویچ کره بادام زمینی مصرف می کند، چه کارهایی باید انجام داد؟

دندانپزشک اطفال خوب در تهران که در مطلب قبلی درباره دندانپزشکی اطفال با سدیشن و یا دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی صحبت کرده بود، پیشنهادی را دراین باره برای شما دارد. اما در ابتدا به بررسی و تعریف کره بادام زمینی می پردازیم.

کرهٔ بادام زمینی گونه ای از کره است که از بادام زمینی به دست می آید. این کره ازجمله کره‌های گیاهی است که طرفداران زیادی دارد و از لذیذترین محصولات تهیه شده از بادام زمینی است. هر ساله یک سوم بادام زمینی کشت شده در سراسر دنیا، صرف ساخت کره آن می شود.

کرهٔ بادام زمینی در دو نوع تولید می شود. نوع نخست نرم است و تنها شامل کره می‌باشد اما در نوع دوم تکه‌های خرد شده بادام زمینی نیز به کره اضافه می گردد.

بادام زمینی و کرهٔ آن، منبع خوب و با صرفه‌ای از پروتئین هستند و بیشتر ویتامین‌ها و املاحی را که به سختی به‌دست می آیند، تامین می کنند که این ویتامین‌ها و املاح شامل اسید فولیک، ویتامین E، مس، سلنیوم، منیزیم، روی و همچنین رنگدانه‌های گیاهی و فیبر خوراکی می باشد.

کره بادام زمینی

کره بادام زمینی

  • ضد کلسترول : چربی‌های موجود در کرهٔ بادام زمینی از نوع چربی‌های خوب هستند و به همین دلیل این کره برای کسانی که مستعد بیماری‌های قلبی هستند سودمند است. تحقیقات نشان داده است که مصرف حداقل ۴ بار بادام زمینی در هفته تا ۳۷ درصد از خطر بیماری‌های قلبی می کاهد.
  • ضد سرطان : فیتواسترول موجود در بادام‌زمینی و کره بادام‌زمینی نیز می‌تواند رشد سلول‌های سرطان پستان، روده بزرگ و پروستات را کند کرده و حتی از بروز سرطان ریه در افراد مستعد بکاهد. بادام‌زمینی حاوی نوعی آنتی‌اکسیدان به نام رزوراترول نیز هست که می‌تواند به نوعی ترکیب ضدسرطانی به نام پیساتانول تغییر شکل یابد. این تغییر به کمک نوعی آنزیم که در تومورهای سرطانی یافت می‌شود، ایجاد می‌شود و به این ترتیب مانع رشد تومورها خواهد شد.
  • ضد دیابت : فیبر و منیزیم موجود در کرهٔ بادام زمینی ازجمله عواملی هستند که باعث خاصیت ضد دیابتی این ماده می گردد.
  • جلوگیری از سنگ کیسهٔ صفرا : مصرف مرتب کره بادام‌زمینی می‌تواند احتمال ابتلا به سنگ صفرا را در مردان و احتمال برداشتن کیسه صفرا را در زنان کاهش دهد. دلیل این خاصیت بادام زمینی نیز وجود فیبرهای غذایی، فیتوسترول و منیزیم است.

پزشک اطفال در پاسخ به والدین در رابطه با اینکه کودکشان فقط کره بادام زمینی می خورد، راه حلی را پیشنهاد می دهد.

غذاهای خاص (زمانی که کودک فقط مایل به خوردن یک نوع غذای خاص است) در بین کودکان بسیار شایع است. وعده های غذایی کوچکتر و مزه دار را به کودکان خود پیشنهاد دهید، همراه با غذاهای دیگر، مطمئن شوید که کودکتان انواع غذاها را می خورد.

یکسری غذاهایی که کودکان فقط آن ها را می خورند، خیلی به ندرت اثرات مضر طولانی مدت روی دارند. اگر کودکتان پر انرژی و در حال رشد است، او احتمالا به اندازه کافی می خورد.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال