کودک و سرویس بهداشتی

کودک و سرویس بهداشتی

بر اساس گفته های پزشک اطفال، بسیاری از مادران دغدغه این را دارند که چگونه می توان کودک را عادت داد تا به تنهایی از سرویس بهداشتی استفاده کند.

پزشک اطفال در ادامه مطلب به این موضوع که اشاره کردند که به آن خواهیم پرداخت.

سوال از پزشک اطفال

چه زمانی می توانیم کودک خود را آموزش دهیم تا از سرویس بهداشتی های عمومی به تنهایی استفاده کند؟

از نظر پزشک اطفال، حتی یک کودک چهار ساله مایل است تا با مادر و یا پدر خود از سرویس بهداشتی استفاده کند و نیاز است تا والدین نظارت داشته باشند که کودک دستش را می شوید یا خیر.

کودک واستفاده از سرویس بهداشتی

کودک واستفاده از سرویس بهداشتی

 

پزشک اطفال توصیه می کند که به طور مثال، هیچ وقت کودک پسر خود را به سرویس زنانه نبرید یا دخترتان را به سرویس مردانه نبرید زیرا ممکن است به خاطر عادتش که با شما از سرویس بهداشتی استفاده می کند، این مورد را از سر بیرون نکند.

راه حلی که در اینجا پزشک اطفال توصیه می کند این است که هیچ وقت کودکتان را تنها به سرویس بهداشتی عمومی نفرستید. به طور مثال از نگهبان بخواهید که او را تا داخل سرویس راهنمایی کنید.(منظور کودک پسر یا دختر است) اما کودکتان را به دست غریبه نسپارید.

توصیه پزشک اطفال این است که کودک زمانی که وارد دستشویی شد، با غریبه ها اصلا صحبت نکند. اگر هم کسی با او صحبت کرد باید در جواب بگوید که اجازه ندارد با آن ها صحبت کند.

کنار در بایستید و با کودک خود صحبت کنید. مثلا به او بگویید که “یادت باشه با غریبه ها صحبت نکنی” ، “کمک نمی خوای؟”، “دستاتو شستی؟”، “دستت به مایع دستشویی می رسه؟”…

پزشک اطفال می گوید که از این ناراحت نباشید که ممکن است با بردن کودکتان تا در سرویس بهداشتی احساس خجالت کنید، چون ممکن است در آخر کودکتان فراموش کند دستهایش را بشوید.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال