ابزار کمکی برای بهداشت دهان چه می باشند؟

ابزار کمکی برای بهداشت دهان

دندان های کودکان باید در زمان رویش تمیز شوند. در دندانپزشکی بدون درد این امر ممکن است با یک قطعه گاز پانسمان صورت گیرد که حول یک انگشت پیچیده شده است. استفاده از یک لایه خمیردندان هم کمک می کند. محتوای فلوراید به میزان خطر پوسیدگی و میزان نقص بستگی دارد که ممکن است برای تعیین در این مرحله تکاملی تقریبا 6 ماهگی کار سختی باشد.

وقتی دندان ها رویش پیدا می کنند، یکی از والدین باید برای استفاده از یک وسیله کمکی برای تمیز کردن مناسب دندان آموزش داده شود. این کار ممکن است به وسیله مسواک انگشتی و یا مسواک بچه گانه انجام شود. مورد اول نسبت به مسواک معمولی به والدین اطمینان بیشتری می دهد که نه تنها نگرانی کمتری برای گاز گرفتن انگشت توسط کودک حین مسواک زدن داشته باشند، بلکه آسیب کمتری به بافت نرم وارد شود. با رشد بیشتر دندان های کودک، مسواک برقی ممکن است مفید باشد اگر چه خیلی از کودکان، حس و صدای این مسواک ها را دوست ندارند. یک راه جایگزین، “سوپربراش” است که متشکل از سه دسته مو است که طوری آرایش یافته اند که سطوح اکلوزال مانند سطوح باکال و لینگوال به طور همزمان مسواک شود.

ابزار کمکی برای بهداشت دهان

گاهی یک نگهدارنده می تواند برای حفظ باز بودن مفید واقع شود. طوری که والد یا مراقب بتوانند یک طرف را به صورت موثری مسواک کنند.

برای کودکان مبتلا به دیسفاژی شدید که در معرض خطر آسپیراسیون هستند، یک تمیز کننده دهانی خاص در دسترس است که ترشحات دهانی را مانند سایر ابزار های تمیزکننده دندان پاک می کند.

کلر هگزیدین :

محصولات کلرهگزیدین (کلر هگزیدین گلوکونات) برای استفاده افراد مبتلا به ناتوانی در زمانی که تمیز کردن دهان آن ها به دلیل عدم همراهی کودک یا ضعف میسر نیست، کاربرد دارند. این کار هم می تواند با استفاده از سوآپ با پوشش گاز اطراف دهان، touchhettes یا قطعات اسفنج و نیز به صورت دهانشویه یا اسپری صورت می گیرد. آن ها همچنین به صورت ژل هایی موجود هستند که می توانند جای خمیردندان یا به عنوان وارنیش برای کاربرد حرفه ای استفاده شوند. کلر هگزیدین اثرات جانبی داشته که عمدتا به صورت رنگدانه روی دندان و تغییر مزه می باشد.

 

مطالب مرتبط :

رابطه سلامت قلب با بهداشت دهان و دندان

دندانپزشکی کودکان؛ اهمیت تغذیه در بهداشت دهان و دندان کودکان

آمادگی مطب برای بهداشت دهانی نوزاد

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال