برنامه پیشگیرانه برای مراقبت از دهان نوزاد

بهداشت دهان نوزادان :

در ابتدا باید بهداشت دهان نوزاد در مکانی صورت بگیرد که والدین اقدام به تعویض کهنه نوزاد می کنند. میز تعویض ارتفاع مناسب داشته و معمولا از نور کافی نیز برخوردار است. با رشد نوزاد استفاده از موقعیت زانو به زانو ترجیح داده می شود. حمام (که مکان معمول برای انجام به طور آ بهداشت دهان کودکان بزرگتر و بالغین است) معمولا شلوغ است و به منظور امنیت نوزاد طراحی نشده است.

به توصیه دندانپزشک اطفال ، وضعیت قرار گرفتن نوزاد از نظر دید و کنترل مهم است. چه والدین از میزهای تعویض، تخت، میز آشپزخانه، یا موقعیت زانو به زانو استفاده شود. ثبات، دید، و کنترل مناسب لبها، زبان و گونه ها برایک تجربه بهداشتی مطلوب و کامل مهم است.

به محض رویش دندان ها، با مشورت دندانپزشک اطفال مسواکی نرم و مرطوب می تواند به طور آرام بر روی آن ها کشیده شود. زمانی که چندین دندان روئیده اند، باید از یک روش کلی و سیستمیک بهره جست تا از تمیزی کلیه سطوح دندان ها در فک بالا و پایین و به ویژه نواحی مجاور لثه اطمینان حاصل شود. در این زمان نوزاد قوی تر شده و حتی ممکن است به این گونه فعالیت ها معترض باشد. والدین را باید به استقامت توصیه نمود. با گذشت زمان تمیز کردن دندان ها بخش پذیرفته شده ای از کارهای روزانه معمول می شوند.

مراقبت های دهانی کودکان زیر دوسال

شستشوی کامل قبل از رفتن به رختخواب توصیه شده است (معمولا نوزاد در این زمان دوش می گیرد).  تمیز کردن دندان بلافاصله می تواند بعد از حمام کردن نوزاد و در طول هر نوع بهداش شخصی دیگر انجام شود. با گذر از سال دوم زندگی، کودک خیلی پرتحرک شده و فعالانه به بازی و دیگر فعالیت های همراه با رشد، مشغول خواهد شد. بسیاری از کودکان 24 ماهه می خواهند خودشان دندان هایشان را تمیز کنند، ولی لازم است والدین آن ها بدانند که که فعالیت حرکتی هنوز در این گروه سنی کاملا تکامل نیافته است. نظارت و حذف پلاک از نواحی فراموش شده باید بر عهده والدین باشد.

مسواک های متعددی از حیث شکل، رنگ، اندازه و طرح موجود است. مسواک های با موهای نایلونی گرد شده و صاف توصیه می شود. اندازه سر، زاویه بین دسته و سر، اندازه و شکل دسته همگی به خواست والدین و نوزاد بستگی دارد. طرحی از مسواک را باید به کار گرفت که بهترین کارایی را در دست داشته و بتواند سطوح را به طور کامل تمیز کرده و ماساژ دهد. از خمیردندان های حاوی فلوراید به ندرت باید قبل از 2 سالگی استفاده کرد. در صورت کاربرد خمیردندان حاوی فلوراید بایستی لایه نازکی از آن روی مسواک قرار گرفته و تمیز کردن دندان ها به طور کامل توسط والدین یا با نظارت کامل آن ها صورت گیرد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال