بیهوشی چیست؟

بیهوشی چیست؟

پزشک اطفال در این مطلب به موضوع بیهوشی و بی حسی ، نداشتن احساس درد هنگام جراحی یا موقع تشخیص بیماری های دردناك است كه معمولاً به وسیله داروهای مختلف ایجاد می شود، پرداخته است.

حال پزشک اطفال و یا دندانپزشک اطفال خوب در ادامه به بررسی این موضوع می پردازد.

در دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی، برای درمان بیماری های دندان کودکان دندانپزشک ترمیمی با لیزر می تواند به استفاده از لیزر به جای بیهوشی اشاره کرد:

امروزه دندانپزشک ترمیمی با لیزر کاری میکند که با لیزر کودک نه دردی تحمل می کند و نه تورمی می بیند. با لیزرهای کم توان، دندانپزشک اطفال خوب علاوه بر اینکه دندان را استریل و ضد عفونی میکند بلکه التهاب لثه و دندان را کاهش می دهد که این خود یک مزیت برای کاهش درد می باشد.

از موارد کاربردی لیزر در دندانپزشکی، می توان پوسیدگی دندان را لحاظ کرد.

در این روش می توان گفت جریان شدید نور از یک منبع لیزری، ماده‌ای شیمیایی را در دهان فعال می‌کند که سلول‌های بنیادی داخل دندان را بیدار می‌کند. پس از آن سلول‌های بنیادی عاج جدیدی برای دندان تشکیل می‌دهند که در کمتر از 12 هفته بعد به سادگی جایگزین دندان قبلی می‌شود.

 

dandan-1

بیهوشی عمومی برای جراحیهای بزرگ به كار می رود . بیهوش کردن بیمار شامل دو روش می باشد:

روش نخست : داروهای بیهوشی از راه لوله ای باریک به نام”انژیوكت ” كه در سیاهرگی در بازو یا دست قرار داده شده است، به جریان خون تزریق می شود.

روش دوم : شیوه استنشاقی می باشد که بیمار گاز بیهوش كننده را از طریق ماسك صورت تنفس می كند و ریه ها گاز بیهوشی را به جریان خون منتقل می كنند.

از اثرات ابتدایی بیهوشی روی بیمار می توان به بلندتر شنیده شدن صداها ، و به تدریج با افزایش مقدار داروی بیهوشی در مغز ، سرگیجه ، خواب آلودگی و بلافاصله  بیهوشی كامل اشاره کرد.

 آماده شدن برای بیهوشی همیشه مستلزم انجام دادن آزمایش هایی ویژه با توجه به سن و جنس بیمار و همچنین مصاحبه پیش از بیهوشی است .

روز قبل از عمل بیمار با متخصص بیهوشی خود ملاقات می كند و حتی درباره انتخاب داروی بیهوشی یا بی حسی خود با او مشورت می نماید . پزشك اطفال درباره بیماری های جسمی مثل سرماخوردگی یا بیماری قلبی و دیابت ، داروهایی كه بیمار مصرف می کند ، حساسیت ها، سابقه بیهوشی و مصرف الكل ، سیگار یا مواد مخدر سؤال می كند ، پاسخ بیمار به گروه پزشكی محرمانه است و برای سلامتی بیمار الزامی است; پس باید صادقانه به سوالات پاسخ دهد.

در رابطه با بیهوشی مردم باورهای درست و غلطی دارند. از جمله باورهای غلط در رابطه با بیهوشی، ریزش مو می باشد. هم چنین بیهوشی تاثیری بر هوش کودکان ندارد;البته ناگفته نماند احتمال بروز مشکلات در یادگیری آتی کودکانی که نیاز به جراحی با بیهوشی در سه ساله اول عمر دارند، بسیار بالاست.

یکی دیگر از این باورهای غلط آسیب رسیدن به دندان ها و پوسیدگی آنها می باشد.

 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال