آیا قبل از شروع مدارس باید دندان عقل را کشید؟

کشیدن دندان عقل کودکان قبل از رفتن به مدرسه

هیچ زمان خاصی برای کشیدن دندان عقل تعیین نشده، اما در اکثر مردم انجام این کار ضرورت دارد و هر دندانپزشک کودک این کار را توصیه می کند. در حالی که خیلی ترجیح می دهند خود را درگیر این دردسر نکنند، حتی گذرشان به مرکز دندانپزشک کودکان هم نخورد، و کنار دوستانشان شاد باشند. اما دقیقا همان زمان که چنین فکری را می کنید، باید به دنبال کشیدن دندان تان باشید.

بزرگترین دلیلش چیست؟ زمان بیشتری برای ریکاوری نیاز دارید. در حالی که نمی توان به طور مشخص گفت چقدر طول می کشد که نیاز به ریکاوری داشته باشید، اما تقریبا باید سه تا پنج روزی را در نظر داشته باشد.

با این حال خیلی ها هستند که زود حالشان خوب می شود و ممکن است ظرف چند روز به حالت عادی برگردند. به خاطر همین وقت زیادی را باید صرف بهبودی شان کنند. پس برای زودتر به مدرسه رفتن و فعالیت های فوق العاده عجله نکنید. به جای آن همه عجله کردن ها، تابستان فکر کشیدن دندان عقل باشید.

بهبودی کودک چقدر طول می کشد؟

از لحاظ تکنیکی، تقریبا 10 روز طول می کشد که بعد از کشیدن دندان عقل بهبودی پیدا کرد. با این حال، ممکن است استخوان های زیرلایه ای 6 تا 8 هفته طول بکشد تا بهبود پیدا کنند. زمان ریکاوری و بهبودی ممکن است روی هر گونه عوارضی تاثیر داشته باشد، که در دوران جراحی یا بهبودی بعد از آن دیده می شود. سوکت های خشک و خونریزی بیش از اندازه از محل کشیدگی، می تواند یکی از شایع ترین عوارض آن باشد. برای جلوگیری از چنین عوارضی، نیاز به دنبال کردن دستورات جراح دهان می باشد.

دستورالعمل های بعد از عمل جراحی :

بعد از اینکه دندان عقل کشیده می شود، باید حداقل 24 ساعت استراحت کرد. به این معنا که باید فعالیت های کمی انجام داد، خیلی خم نشوید یا چیز سنگین بلند نکنید. بعد از آن، به مدت یک هفته ای بعد از جراحی، بادی فعالیت هایی که منجر به افزایش فشار خون می شود، پیشگیری کرد؛ ورزش هایی که شامل حرکات سنگین یا حتی کار سنگین در محل کار می باشند. با دنبال کردن این دستورالعمل ها احتمال کاهش عوارض کشیدن دندان کمتر خواهد شد.

دلایل دیگری که باید به خاطر آن ها قبل از رفتن به مدرسه، دندان عقل را کشید!

به خاطر این مسائل که نباید مدرسه را از دست داد، چون با روشهای دندانپزشکی بدون درد انجام می شود، به خاطر همین است که بهترین زمان برای انجام این کار را تابستان معرفی می کنند.

کشیدن دندان عقل قبل از مدرسه

رژیم غذایی :

بعد از کشیدن دندان عقل نیاز به داشتن یک رژیم خاص می باشد. غذاهای نرم مثل پودینگ، ژله، بستنی و بستنی یخی را چند روزی در رژیم غذایی تان جای دهید. هم خوردنشان راحت تر است و هم به بلعیدن کمک می کنند. از آنجایی که تابستان هم خیلی داغ است، و هر موقعی نمی توان بستنی و چیزهای خنک خورد، پس کشیدن دندان و خوردن این مواد غذایی در این زمان ها بهتر است.

کبودی و تورم :

متاسفانه، یک مقدار مشخصی از تورم و کبودی بعد از کشیدن دندان عقل به همراه خواهد بود. ممکن است چهره تان را کمی بدتر از قبل تان نشان دهد، حتی ممکن است موقع راه رفتن به نظر بامزه برسید. با انجام این جراحی در تابستان، می توان در خانه استراحت کرد تا زمانی که چهره و گفتارتان به حالت عادی برگردد. با آن گونه های باد کرده بهتر است فعلا مدرسه نروید.

کنترل درد :

برای کنترل درد بعد از جراحی، معمولا دندانپزشک اطفال مسکن تجویز می کندن تا از درد کاسته شود. برخی حالت تهوع و خواب آلودگی را با با این داروها تجربه می کنند. در تابستان، نباید نگران اینکه چه حسی دارید، باشید. اگر عوارض جانبی این چنینی تجربه کردید، باید در خانه استراحت کنید و تا وقتی که ناراحتی تان کم شود، بخوابید.

برنامه ریزی راحت تر :

بخاطر اینکه بسیاری در طول تابستان مسافرت می روند یا به همراه آن دوست ندارند جراحی دهان انجام دهند، اغلب موقع تعطیلی مدارس برنامه ریزی می کنند. موقع تابستان اغلب همه به دنبال یک تاریخ خاصی هستند که تعطیلاتشان را بگذرانند.

از هر ده نفر، نه نفر نیاز به کشیدن دندان عقل دارند، چون دهان انقدر بزرگ نیست که بتوان مولرهای چهارم را مسواک زد. همچنین به خاطر اینکه اکثرا آن هایی که دندان های عقل شان را می خواهند بکشند، یا نوجوان اند یا جوانند و باید تا قبل از مدرسه رفتن برای آن برنامه ریزی کنند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال