دندان کودکان را می توان لمینت کرد؟!

معمولا آسیب هایی که مینای دندان را تهدید می کند، یا بخاطر بهداشت نامناسب دهان و دندان، یا رژیم غذایی نامناسب می باشد.

توصیه ای که چندین بار از زبان دندانپزشک اطفال شنیده ایم. زیرا نتیجه چنین بی توجهی هایی، احتمال وجود شکستن دندان ها یا پوسیدگی دندان ها و تغییر رنگ آن ها را در پی خواهد داشت. همین موضوع می تواند روی بحث اعتماد به نفس کودک و حضورش در اجتماع به خاطر نداشتن دندان هایی سالم و زیبا تاثیر بگذارد. اما خبر جالب و خوبی که می توان به والدین این کودکان داد، ونیرهای سرامیکی یا همان لمینت دندان هم می باشند که در هر سنی می توانند به فرد لبخندی زیبا هدیه دهند.

آیا واقعا از ونیرهای سرامیکی می توان برای کودکان استفاده کرد؟

همانطور که اشاره شد، از دست دادن دندانی یا شکستگی دندان دائمی، روی اعتماد به نفس کودک تاثیر می گذارد. در نتیجه باید به فکر بهبودی و حس عزت نفس را به این کودک به خاطر سلامت روانش، برگرداند. در نتیجه دندانپزشکان ترمیمی و متخصصین ارتودنسی کودکان در یک مرکز دندانپزشکی تخصصی، می توانند به کودک این لبخند زیبا و دلخواه را هدیه دهند. حال این روش های ترمیمی دندان می توانند باندینگ، دندان های مصنوعی یا در صورت آسیب های شدیدتر، ونیرهای سرامیکی باشند. با این وجود باید توجه داشت که برای ترمیم دندان های لب پر شده یا شکسته، و استفاده از روش های ترمیمی مثل ونیر سرامیکی، باید تا زمان کامل شدن دندان دائمی صبر کرد. اما باندینگ یک روش کاملا ایمن است که برای ترمیم دندان های شیری یا دائمی لب پر شده و شکسته استفاده می شود.

لمینت دندان کودکان

ونیر سرامیکی برای کودکان، در چه موارد دیگری استفاده می شود؟

تغییر رنگ دندان ها : دندان ها به خاطر مصرف نوشیدنی های رنگی مثل قهوه یا چای و نوشیدنی های از این دست، تغییر رنگ می دهند. حتی عصب کشی هم چنین حالتی را برای دندان ها به وجود می آورد.

دندان های فرسوده : از جمله مواردی که منجر به چنین عارضه ای در کودک می شوند، دندان قروچه است. چنین عارضه ای می تواند ناشی از استرس باشد که اختلالات مفصل گیجگاهی ـ فکی را به وجود می آورد. در نتیجه منجر به آسیب دندان ها و حساسیت دندان می شود. با ونیر و نایت گاردهای دندانی می توان از دندان ها در مقابل دندان قروچه محافظت کرد. همچنین جلوی آسیب های بعدی را گرفت.

فاصله بین دندان های کودک : از ونیر دندان می توان برای پر کردن این فضای بین دندانی استفاده کرد.

دندان های نامرتب و به هم ریخته : اغلب در کودکان دیده می شود که با بی نظمی در فاصله و قرارگیری و نیز جهت دندان ها روبرو می باشند. با ارتودنسی دندان کودکان و نیز ونیر و شیوه های درمانی از این دست، این مشکل را حل کرد.

فقط موضوعی که باید در رابطه با ونیرهای سرامیکی توجه داشت، اینکه ونیرها راه حلی درمانی برای بیماری های لثه ای یا پوسیدگی دندان نیستند. چنین مشکلات و عارضه های دندانی به دست دندانپزشک اطفال قابل حل می باشد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال