مراقبت های دندانی در کودکان بیش فعال

در کودکان بیش فعال مراقبت های دندانی و ملاحظات سلامت دندان به چه صورت می باشد؟

این احتمال وجود دارد که کودکان با انواع مختلف اختلالات بی توجهی و مشکلات در تنظیم سطح فعالیت آنان نسبت به مطالعات موقعیتی، مشکلات و مسائل بیشتری در خصوص مراقبت های دندانی داشته باشند.گزارش هایی از مسائل کنترل رفتاری بیشتر در طول مراقبت های دندانی در بیماران ADHD و شاید خطر نگرانی بیشتر دندانی وجود دارد. بیماران مبتلا به ADHD در سطح سنی پایین تری در سرویس های دندانپزشکی ، رفتار و عمل می کنند.

به گفته دندانپزشک اطفال با توجه به سلامت دهان، مطالعات پوسیدگی دندان تا حدی نتایج ضد و نقیضی به همراه داشته است. ولی در کل به نظر می رسد خطر آن رو به افزایش است. بچه های دارای ADHD از نظر رعایت بهداشت دهان ضعیف تر عمل می کنند که به مفهوم مصرف بیشتر غذا و مایعات و کمتر مسواک زدن می باشد.

ملاحظات خاص مراقبت های دندانی :

پیشگیری از مشکلات سلامت دهان باید هدف اصلی همراه با پیشبرد رفتارهای مثبت و پذیرش مراقبت های دندانی باشد. بسیاری از بیماران مبتلا به ADHD در توجه و تمرکز بر درمان دندانپزشکی مشکل دارند. به منظور کمک به بیماران، اختلالات شنیداری و بصری باید کم شوند. به عنوان مثال رادیویی در اتاق نباید روشن باشد و همچنین برای کاهش سر و صدا باید در اتاق نباید روشن باشد و همچنین برای کاهش سر و صدا در اتاق محل درمان باید بسته باشد و اختلالات بصری همچون اسباب بازی و کتاب باید در اتاق کم باشد.

مراقبت های دندانی کودکان بیش فعال

ارتباطات و روابط باید متوجه اطلاعات واضح و مشخص برای کودک باشد از جمله اینکه در مدت درمان چه رخ خواهد داد، چه کسی حضور خواهد داشت یا این پروسه چقدر طول خواهد کشید و یا پس از این مراحل چه پیش خواهد آمد. هدایت مستقیم و عینی در طول درمان می تواند به بیمار در توجه و تمرکز او کمک کند ، به عنوان مثال “روی صندلی بنشین” تا “آیا تمایل دارید روی صندلی بنشینید؟”. در بسیاری از بچه های دیگر دارای اختلالات روانی ـ عصبی، عکس و تصاویر می تواند به عنوان ابزار آموزشی در فراهم آوردن طرح انتقال ملاقات مورد استفاده و کاربرد قرار گیرد. این تصاویر می تواند به عنوان وسایل و ابزار کمکی برای آموزش مسواک زدن در منزل مورد استفاده قرار گیرند. تحسین و تمجید برای کودکان در تمام زمینه های مراقبت های دندان لازم و ضروری است و هنگامی که کودک در پایان ملاقات همکاری و مشارکت می کند، باید به صورت مستقیم به کار رود.

مطالب مرتبط :

دندانپزشکی کودکان؛ آبسه دندان

چگونه دندانهای شیری کودک را حفظ کنیم ؟

دندانپزشک اطفال: دلیل پوسیدگی دندانهای شیری

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال