معالجه دندانی بیماران چه تفاوتی دارد؟

دلیل اصلی این امر به درجه ناتوانی ربط دارد و متناسب با فاکتورهایی مثل فاکتورهای رفتاری و شناختی است. ناتوانی جمسی، وضعیت بدن و مصرف دارو به توصیه دندانپزشک اطفال هم روی درمان اثر می گذارد.

همانطور که دندانپزشک اطفال اشاره کرد، به جز این موارد دانستن این که بیماران ناتوان علاوه بر مشکلات مرتبط با ترس و اضطراب دندان پزشکی دارای مشکلات کنترل رفتاری نیز هستند، حائز اهمیت است. در واقع بعد از مراجعه به یک دندانپزشک اطفال ، تمایل بیمار برای تحمل درمان به رابطه خوب با تیم دندانپزشکی و تقویت حس کنترل در بیمار ربط دارد و درمان باید با حداقل درد انجام شود. برای بعضی بیماران آرامبخشی با اکسید نیتروژن یا اکسیژن یا بنزودیازپین می تواند کمک کننده باشد و باید دستورالعمل های عادی را دنبال کند.

یک تفاوت در زمان معالجه بیماران ناتوان این است که باید تجربیات آن ها را اصلاح کرد که به زمان نیاز دارد. بنابراین اختصاص دادن زمان بیشتری برای ملاقات عاقلانه است.

معالجه دندانی کودکان توسط دندانپزشک اطفال

بعضی بیماران هم ممکن است با این وجود به سختی تحت معاینه یا درمان قرار گیرند و یا وضعیت دارویی داشته باشند که به درمان تخصصی نیاز داشته باشند. در این موارد ارجاع به مطب دندانپزشک اطفال که دندانپزشکی بدون درد را در پیش گیرد، توصیه می شود. حائز اهمیت است بیماران ناتوان، سلامت دهانی خوبی داشته باشند و تحت درمان دندانپزشکی قرار گیرند و بنابراین ناتوانی یا وضعیت دارویی مانعی برای این کار نیست. برای بعضی بیماران دارویی مانعی برای این کار نیست. برای بعضی بیماران بی هوشی عمومی برای رسیدن به این نیازها لازم است.

بنابراین درمان تحت بیهوشی عمومی در این بیماران ممکن است نسبت به بیماران سالم گسترده تر باشد. این حالت معمولا یک درمان تخصصی بوده، اما باید توجه داشت که نیازمند امکاناتی است.

مطالب مرتبط :

معاینات رادیوگرافی در دندانپزشکی بدون درد

بیهوشی عمومی در دندانپزشکی بدون درد

دندانپزشکی بدون درد یا استفاده از لیزر

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال