شایع ترین بیماری های دندانی چیست؟

شایع ترین بیماری های دهان و دندان : پوسیدگی های دندان و بیماری های پریودنتال

پوسیدگی های دندان و بیماری های پریودنتال از شایعترین بیماری های دهان و دندان باکتریال هستند که بشر را مبتلا می سازند.

با وجود اینکه به طور اساسی از میزان و شدت این بیماری ها کاسته شده و در بیشتر کشورهای غربی نتایج آن نیز گزارش شده است ولی میلیون ها کودک (و بالغ) همواره پوسیدگی، بیماری پپریودنتال، از دست دادن دندان و مال اکلوژن را تجربه می کنند. اغلب موارد ذکر شده را می توان تنها با انجام بهداشت دهانی روزانه، داشتن حد مطلوب فلورایدهای موضعی و سیستمیک، حفظ رژیم غذایی سالم و جستجوی مراقبت حرفه ای به طور منظم پیشگیری نمود. بیماری های دندانی و عواقب آن ها به طور گسترده ای قابل پیشگیری هستند.

بیماری های شایع دهانی کودکان

هدف از این موضوع فراهم نمودن طرحی برای دندانپزشک است که به نوزادان، کودکان و نوپایان کمک کند تا عاری از بیماری های دهان شوند. در این طرح افراد بسیاری سهیم هستند، نه تنها پرسنل دندانپزشکی بلکه کودکان و والدین آن ها و هر فرد علاقمند یا مسئول بهزیستی کودک نیز سهیم هستند.

این طرح باید در فاصله کوتاهی پس از بارداری، قبل از شروع بیماری های دهان آغاز گشته و باید به طور منظم ادامه یابد تا مطمئن شویم فاکتورهای خطر برای بیماری های دهان خیلی زود شناخته شده و به طور موثری در سرتاسر حاملگی، نوزادی، کودکی و نوجوانی با آن ها رفتار می شود.

دهان نقش اساسی در طول زندگی انسان بازی می کند. کلیه غذاها باید از میان آن عبور کند. دهان به ایجاد اصوات و ارتباط با دیگران کمک می کند و جز مهمی از ظاهر کلی ماست. بنابراین یک دهان سالم با وجود تمام دندان ها و اکلوژن فانکشنال و زیبا همگی جز اهدافی است که ما باید در جهت پیشبرد و دستیابی به آن در بیماران تحت درمان خود تلاش کنیم.

مطالب مرتبط :

از چه امکاناتی برای تشخیص پوسیدگی دندان استفاده می شود؟

چه بیماری هایی سلامت دهان را تهدید می کنند؟

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال