با لثه بریده کودک چه کنیم؟

آسیب لثه در کودکان

اکثر کسانی که آسیب های دهانی می بینند، مثل خراشی یا برش و کبودی، ممکن برخی آسیبشان خیلی شدید باشد یا برخی هم خیلی بد نباشد. دهان هم حساس به آسیب ها می باشد، خصوصا که برشی در لثه باشد.

برش لثه منجر به چه چیزی می شود؟

برش لثه می تواند خیلی راحت و دور از ذهن تر از چیزی که فکر می کنید، اتفاق بیفتد. می تواند لیز خوردن مسواک روی لثه باشد، یا سفت نخ دندان کشیدن، خوردن غذاهای با لثه تیزف مثل ذرت بو داده ای که لبه اش تیز باشد، یا استفاده از وسایل غیر دندانپزشکی. خیلی از برش های لثه ای خودشان خود به خود درمان می شوند، اما برخی از ان نیاز به درمان دارند.

درمان و بهبودی برش های لثه ای :

بافت های نرم دهان مثل همین لثه، می توانند براحتی بخاطر طبیعت خودشان بهبود پیدا کنند. علائم برش لثه هم می تواند شامل خونریزی و هم پارگی باشد. برش لثه ممکن است با خونریزی های شدید ظاهر شود، اما ممکن است خون بزاق دهان همراه با هم باشند. اکثر برش های بافت نرم نیاز به مراقبت پزشکی ندارند، اما باید دهان با آب شور یا دهانشویه ضد عفونی شود. بعد از فشار دادن محل بریدگی، روی آن یخ بگذارید تا خونریزی و درد آن کاهش یابد. اگر خونریزی بند نیامد، حتما هرچه زودتر نزد یک دندانپزشک مراجعه کنید. اگر این برش طوریست که به تنهایی خودش بهبود پیدا نمی کند، باید حتما بخیه شود تا جای زخم بسته شود.

کودکان و آسیب های لثه ای :

اگر کودکی لثه اش برید، باید قبل از مراجعه نزد یک دندانپزشک اطفال خوب یکسری نکات را رعایت کرد. اول آرام باشید و کودک تان را طوری که می دانید به او کمک می کند آرامش کنید. دست هایتان را سریعا بشویید، به خاطر اینکه ممکن است مجبور باشید دستتان را روی زخم کودک بگذارید تا جلوی خونریزی را بگیرد. زخم و اطراف آن را با آب خنک شستشو دهید، و هرگونه آلودگی را از اطراف دهان کودک پاک کنید. اگر خونریزی همچنان ادامه داشت، با استفاده از یک پارچه یا گاز تمیز جای خونریزی را فشار دهید. می توانید به کودک یک تکه یخ بدهید تا بمکد تا خونریزی و تورم آن را کمتر کند.

آسیب های لثه ای

اگر خونریزی بعد از 5 الی 10 دقیقه متوقف نشد، باید مراقبت های پزشکی را اعمال کنید. دلایل بسیاری از تماس با یک دندانپزشک کودک می باشد، که عبارتند از :

  • اگر جای برش بیشتر از 2/1 اینچ بود.
  • اگر جای برش به خاطر شی ای به وجود باشد.
  • اگر این آسیب به خاطر نیش حشرات یا آسیب انسانی باشد.
  • اگر به نظر می رسد که جای برش عفونت کرده است.

جلوگیری از ایجاد برش روی لثه ها :

ورزش از جمله مواردیست که آسیب های دهانی در آن دیده می شود، مثل شکستگی ها یا سوراخ شدن لثه، که در یک چشم به هم زدن اتفاق می افتد. محافظ دهانی هم یک راهیست که می توان در برابر این نوع آسیب ها استفاده کرد.

محافظ های دهانی در سه نوع دیده می شوند : مدل های سفارشی، مدل های از پیش ساخته شده و boil-and-bite. دندانپزشک می تواند یک محافظ دهانی به صورت سفارشی تهیه کند، با اینکه مدل های از پیش ساخته شده می توانند در فروشگاه های لوازم ورزشی خریداری شوند. محافظ های دهانی boil-and-bite هم تکه های پلاستیکی هستند که می توانند در آب جوش نرم شوند. زمانی که به اندازه کافی نرم شدند، می توانند راحت در قالب دندان ها قرار گیرند.

اولین و بهترین مدل دفاعی، زمانیست که نزد یک دندانپزشک مراجعه می کند. پس از قرار گذاشتن با یک دندانپزشک مکث نکنید، چه می خواهد آسیب لثه باشد چه دندان درد. دندانپزشک نه تنها برای درمان دندانپزشکی را به طور معمول و منظم انجام می دهد، هرگونه مسئله دندانپزشکی هم باشد تشخیص می دهد و درمان می کند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال