چگونه از دندان های کودک سندرم داون مراقبت کنید!

برای مراقبت از دندان و دهان کودک سندرم داون باید چه اقداماتی انجام داد؟!

برخلاف کودکان سالم همسن که نزد یک دندانپزشک اطفال خوب و ترجیحا دندانپزشکی بدون درد مراجعه می کنند، بسیاری از جوانان سندرم داون هم هستند که به دنبال یک دندانپزشکی بدون درد می باشند. این افراد ممکن است قادر به رضایت و توافق برای روش های تهاجمی دندانپزشکی نباشند، گرچه آنان ظرفیت توافق با مراقبت های پیشگیرانه با تهاجم کمتر همچون فیشور سیلانت و درمان های فلوراید را دارند. همین طور به صورت روز افزون متخصصین از اختلال زودرس منتشر که در دوران نوجوانی تظاهر می کند، آگاه تر شده و این مسئله می تواند آغاز یک دمانس از نوع آلزایمر باشد.

بزرگسالانی که به صورت ناگهانی مبتلا به این سندرم می شوند، به تدریج شروع به از دست دادن قابلیت ها و مهارت های خویش می کنند و افسرده و خویشتن گرا می شوند. اشکالات مشخص حسی به عنوان مانعی در مراقبت های دهان تا زمان بزرگسالی چندان واضح و مشخص نیست، گرچه شنوایی ممکن است رودتر دچار نقص شده باشد. اختلالات بصری در نتیجه پیامد ایجاد آب مروارید یا کتاراکت چشم دیده می شود، ولی بعدها، دیگر اختلالات بصری باعث ناتوانی شخص جهت خواندن دستورالعمل ها و دیدن مسواک زدنش می شود.

مراقبت های دندانی افراد سندرم داون

گرچه در گذشته شیوع پوسیدگی در کودکان دارای سندرم داون کم گزارش شده است، اما این مورد ممکن است تصویر تادرستی باشد چون در قیاس با اشخاص غیر مبتلا، دندان های رویش یافته کمتری برای ابتلا به پوسیدگی دندانی وجود دارد. هیپوپلازی مینا و فاصله بین دندان ها ممکن است باعث شود بچه ها به ترتیب در معرض پوسیدگی دندانی زیاد و کم دندان قرار گیرند. در هر حال کاربرد داروهای شیرین در کنترل تشنج یا عفونت همانند بعضی داروها خصوصا آن هایی که جهت کنترل تغییرات احساسی و رفتاری استفاده می شوند و باعث خشکی دهان می گردند، فرد را به پوسیدگی دندان مستعد می کند. مطالعات و بررسی ها این فرضیه و تئوری را تایید می کند که میزان ترشح بزاق دهان و همچنین کیفیت آن ممکن است در افراد جوان دارای سندرم داون کم شود. به دلیل سیستم ایمنی آسیب دیده خصوصا، فاگوسیت های ناقص همراه با پاسخ ایمنی سلولار و به ویژه پاسخ ایمنی هومورال تغییر یافته، کودکان مبتلا به سندرم داون ممکن است شکل شدید بیماری پریودنتال را مشابه پریودنتیت مهاجم لوکالیزه، به معنای درگیری عمده انسیزورهای فک پایین را نشان می دهند. نشان داده شده معاینه منظم و تمیز  کردن حرفه ای دندان های افراد جوان دارای سندرم داون در کاهش پیشرفت بیماری مخرب پریودنتال موثر است.

مطالب مرتبط :

روش ناحیه ای در دندانپزشکی بدون درد

دندانپزشکی بدون درد در جلسه اول و کاهش استرس کودک

تکنیک های خاص برای ارتباط دندانپزشک با کودکان اوتیسمی

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال