روند رشد دندان ها در کودکان فلج مغزی

در کودکانی که فلج مغزی می باشند، روند رشد دندان چگونه می باشد؟

فلج مغزی :

این عارضه که در بین دندانپزشک های اطفال هم مساله ای مهم می باشد، معمول ترین دلیل ناتوانی مشخص دوران کودکی است که به عنوان یک ناهنجاری غیر پیشرونده ساقه مغزی است که نتیجه آن نقص عملکردهای حرکتی می باشد. این نقص به عنوان پیامد و نتیجه برخی موارد (تروما، عفونت) به صورت پره ناتال، پری ناتال یا بعد از زایمان رخ می دهد. این عارضه چهار نوع اصلی که دارد که به گفته دندانپزشک کودکان به آن می پردازیم :

سفتی عضلات یا Spastic، حرکات آهسته و دردناک یا Atheotid، نوع نادر که تعادل و هماهنگی را تحت تاثیر قرار می دهد یا Ataxic و نوع ترکیبی یا Mixed.

معمولا عارضه همراهی در فرم نواقص عقلانی یا حملات صرع وجود دارد. توافق کنفرانس سال 2004 میلادی طبقه بندی سنتی فلج مغزی را مورد سوال قرار دارد و طبقه بندی جدیدی مطرح نمود که به واسطه آن، کودکان فاقد نواقص حرکتی مستثنی شدند و تاکید بیشتری روی نواقص غیر حرکتی، نواقص عصبی تکاملی مرتبط با مشکلات عملکردی و رفتاری متناسب با دسته بندی ICF عنوان شده در بالا صورت گرفت. شیوع فلج مغزی در سوئد همچون دیگر کشور ها حدود 1ونیم تا 2ونیم در هر هزار تولد زنده است.

ملاحظات خاصی که باید برای مراقبت های دندانی افراد فلج مغزی در نظر گرفته شود:

چون تمام بچه های دارای نواقص، ریسک پیشرفت بیماری های دندان را دارند و یا در اثر درمان این بیمار ها ممکن است در معرص خطرات مشخص برای سلامت عمومی و رفاه و آسایش خود قرار داشته باشنند، لذا پیشگیری از بیماری های دهان و دندان یک اولویت خاص محسوب می شود.

برخی بچه های مبتلا به نواقص حرکتی شدید ممکن است در دستیابی به مراقبت های دندان اشکال داشته باشند که خود باعث غفلت و تظاهر شدیدتر و پیشرفته تر بیماری می گردد. اختلالات پیش بینی نشده حرکتی به این مفهوم است که والدین یا مراقبان در آغاز و حفظ بهداشت مطلوب دهان مشکل داشته و نیازمند شیوه های عملی بوده و باید از سوی تیم دندان پزشکی حمایت شوند.

کودکان فلج مغزی

جای مناسب برای حفظ راحتی و امنیت بچه های معلول می تواند با حفظ این بچه ها روی صندلی چرخ دار برای آن دسته ای که نیازمند کمک بیشتر هستند، یا روی رمپ های خاص یا استفاده از کوسن های مخصوص روی صندلی دندانپزشکی فراهم شود.چنین اختلالات حرکتی کاربرد آرام بخش های خاص جهت کنترل این حرکات غیر پیش بینی شده در طول درمان دندان پزشکی را ضروری می سازد.

این امر در بچه هایی که نیروی عقلی نرمان و طبیعی دارند یا آن عده بچه هایی که میل به همکاری دارند، از طربق حرکاتی که میزان کنترل را سختتر می سازد، محدود می شود. در این موارد، کاربرد آرام بخشی نیتروس اکساید مفید می باشد. دهان باز کن درمان دندانی را برای کودک راحت تر کرده و برای خود دندان پزشک یا بهداشت یار امنیت بیشتری را فراهم می کند.

همکاری خوب جهت بیرون دادن ترشحات و دبری دندانی طی درمان دندان پزشکی ضروری است چون بسیاری از بچه های مبتلا به فلج مغزی دیسفاژی دارند. این امر در کودکانی که به طریق PEG تغذی همی شوند، حائز اهمیت است و در این بچه ها تجمع رسوبات زیاد جرم باید مکررا حذف شود.

در بچه هایی که به خود آسیب وارد می آورند، ارجاع به متخصص ضروری می باشد. کنترل و درمان معمولا شامل شناسایی علت و درمان آن است. برای عده ای منشا مشکل دندان است و در سایرین درد نامشخص است.

در کوتاه مدت اسپلینت های vaccum-formed موجب ترک عادت شده و باعث ترمیم زخم می گردد. برای دیگر بچه ها راهکار طولانی تر، اصلاح مال اکلورژن است و اخرین راهکار کشیدن دندان است.

مطالب مرتبط :

آیا بیش فعالی کودک در دندانپزشکی کودکان موثر است؟

درمان بهم ریختگی دندان کودکان

زمان معاینه دندان کودک، بستگی به نوع تغذیه او دارد

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال