درمان دندانپزشکی برای زنان در دوران بارداری

درمان های دندانپزشکی برای زنان باردار :

درمان های دندانپزشکی در سه ماهه اول بارداری بسیار حیاتی می باشد.

با این وجود اگر مشکل عمده ای در این زمان مورد منازعه وجود دارد، بهتر است در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری با پزشک متخصص زنان مشورت شود.

موضوعی که دندانپزشک اطفال خوب در این زمینه اشاره می کند، این است که ارتباط قوی بین سطوح استرپتوکوک موتانس در ماردان باردار و تجربه پوسیدگی در کودکشان وجود دارد. مشاوره قبل از تلود باید شامل بحث در زمینه مداخلاتی که می توانند انتقال این ارگانیسم های بیماری زا را مختل کنند باشد. مداخلاتی که می توانند منابع استرپتوکوک موتانس مادر را ساپرس کنند، شامل تغییرات رژیم غذایی است.

درمان های دندانپزشکی در دوران بارداری

بدین صورت که دفعات مصرف کربوهیدارت های ساده را کاهش دهیم، کاربرد درمان های شیمیایی مانند فلوراید و کلر هگزیدین موضعی و حذف پوسیدگی های موجود یا ترمیم یا کشیدن دندان است. علاوه براین شواهد پیشنهاد می شود که فراورده های حاوی زایلیتول می توانند باعث کاهش قابل ملاحظه ای در سطوح استرپتوکوک موتانس مادر شوند. زایلیتول یک قند الکلی می باشد که به عنوان یک جایگزین قند کم کالری استفاده می شود. به اشکال مختلفی شامل آدامس، قرص نعناع، اسپری بینی، خمیردندان و ژل، نوشیدنی و اسنک های حاوی زایلیتول و دستمال مرطوب که باعث بهبود تمیز کردن حفره دهانی نوزادان می شوند، در دسترس هستند. نشان داده شده که مصرف 6 تا 10 گرم زایلیتول در روز، در سه وعده مجزا، سطح استرپتوکوک موتانس بالغین را کاهش می دهد. کاهش سطح استرپتوکوک موتانس در مادران می تواند کلونیزاسیون در فرزندشان را به تاخیر بیندازد که باعث کاهش فعالیت پوسیدگی در این کودکان می شود.

در زمان و توالی رویش دندان ها می بایستی در طول مشاوره پیش از تولد صحبت شود. تفاوت ها شایع هستند و اغلب سبب اضطراب والدین می شوند. دندان درآوردن باید مورد توجه قرار گیرد چرا که این مسئله به احتمال زیاد اولین مسئله دهانی بعد از تولد است که والدین با آن مواجه می شوند. در آمدن دندان ها پدیده ای طبیعی است که معمولا با مشکلات مختصر یا بدون مشکل رخ می دهد. با این وجود برخی از نوزادان، علائمی از اختلال سیستمیک شامل افزایش خفیف درجه حرارت (معمولا کمتر از 101″F”، اسهال دهیدراتاسیون، افزایش بزاق، بثورات پوستی و اختلالات معده ای ـ روده ای را نشان می دهند.

برنامه های مشاوره قبل از تولد نوزاد باید همچنین دستورالعمل های لازم برای والدین را در مورد زمان اولین ملاقات دندانپزشکی فراهم آورد. در گذشته، دستورالعمل ها توصیه کرده اند که اولین معاینه دندانپزشکی برای کودک بدون علامت بیماری، در سن 3 سالگی آغاز شود.

مطالب مرتبط :

بهداشت دهان و دندان از نظر دندانپزشک در دوران بارداری(قسمت دوم)

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال