پوسیدگی های زودرس دندان های شیری

پوسیدگی زودرس دندان های شیری کودکان، از جمله مشکلات شایع بسیاری از خانواده‏ ها‎ می ‎باشد. در این زمینه علمEarly Childhood Caries یا به عبارتی درمان پوسیدگی‏ ها‎ی زودرس با به کارگیری روش های تخصصی صورت می گیرد.

پوسیدگی‏ دندان های شیری

دندان های شیری از سن 6 ماهگی شروع به رشد کرده و تا 2 سالگی کامل می‎ شوند. عمر این دندان ها تا اواخر سن 10 سالگی ادامه دارد. البته ممکن است بیشتر از این مدت هم در دهان بمانند. اما زودتر از موعد مقرر خراب می شوند. برای مثال کودکی که تنها 4 سال سن دارد و دندان های او خراب شده اند، به پوسیدگی زودرس مبتلا شده است.

دندان های شیری ظرافت خاصی دارند و نسبت به دندان های دائمی استحکام کمتری هم دارند. به همین دلیل بیشتر نوزادان و کودکان خردسال را درگیر خود می‎ کند. در تعریفی از پوسیدگی زودرس گفته می‎ شود، وجود بیش از یک دندان پوسیده (ضایعه حفره دار یا بدون حفره)، ترمیم شده یا از دست رفته (در اثر پوسیدگی) در هر کدام از دندان‏ های شیری در یک کودک زیر ۶ سال، پوسیدگی‌ های زودرس دندان شیری نامیده می ‎شود.

پوسیدگی زودرس دندان های شیری

علت پوسیدگی زودرس در دندان های شیری

بسیاری از والدین فکر می‎ کنند که قطره آهن و مکمل‏ ها‎ی مولتی ویتامین باعث پوسیدگی دندان های شیری کودکان در سنین پایین می شوند. در حالی که این داروها تنها رنگ دندان ها را تغییر می دهند و تاثیری روی پوسیدگی دندان های شیری کودکان ندارند. دلایلی که موجب ایجاد این عارضه می‎ شود عبارتند از :

  • بی توجهی به بهداشت دهان و دندان کودک از زمان رویش اولین دندان‌ های شیری
  • الگوی تغذیه‌ ای نا‌مناسب خردسالان و زیاده روی در استفاده از نوشیدنی‌ های شیرین
  • استفاده از پستانک به جهت آرام کردن نوزاد و یا استفاده مکرر از شیشه شیر در شب
  • کاهش بزاق خردسال در حین خواب
  • پوسیدگی های درمان نشده متعدد در دهان پدر و مادر کودک
  • بی توجهی به سلامت دهان و دندان کودک و نداشتن اطلاعات صحیح در رابطه با اقدامات پیشگیرانه از پوسیدگی دندان کودکان
  • مصرف میان وعده های ناسالم و تنقلات غیر ضروری
  • مصرف بسیاری از داروهایی که بروی دندان کودک تاثیر می گذارند و باعث خراب شدن دندان کودک می شوند
  • این موارد موجب پوسیدگی ‏ها‎ی جزئی در دندان کودک می ‎شود، و با بی توجهی والدین یا عدم مراجعه منظم نزد دندانپزشک کودکان، منجر به پیدایش پوسیدگی زودرس می شود.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال