مسواک برقی یا مسواک دستی؟

از زمانی که مسواک برقی وارد بازار شد همیشه این سوال بود که استفاده از مسواک برقی بهتر است یا مسواک دستی؟

آن‌هایی که به دنبال تغییر نیستند، همچنان از مسواک‌ های دستی استفاده می‌کنند و کسانی که از تکنولوژی‌ ها و گجت‌ های تازه لذت می‌ برند، سراغ مدل مسواک‌ های برقی می‌روند. اما واقعیت چیست؟ آیا مسواک برقی خوب است یا دستی؟

کدام مسواک سالم تر است؟

چند سالی است که محققان تلاش می‌کنند جنبه‌های مختلف استفاده از هر کدام از این مسواک‌ ها، چه برقی چه دستی را به مشتریان نشان دهند تا آن‌ ها هم بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند.
ابتدا بهتر است تفاوت این دو مسواک ها بررسی کنیم.

مسواک برقی :

مسواک برقی ما را به تمام هدف‌ هایی که برای سلامت دهان و دندان بیمار مد نظر داریم، می‌ رساند. تورم لثه را کاهش می‌ دهد، حساسیت دندانی را کم می‌ کند و پلاک‌ها را که باعث پوسیدگی می‌ شوند از دندان پاک می‌کند. مسئله اینجاست که بعضی از بیماران به علت گرانتر بودن این مدل نسبت به مدل دستی نسبت به انتخاب آن تردید می‌ کنند؛ در‌حالی‌ که هر سرمایه‌ گذاری که روی سلامت دندان ها می شود به حفظ سلامت دندان ها کمک می کند.

مسواک دستی بهتر است یا مسواک برقی؟

مسواک برقی برای کسانی که از آرتروز رنج می‌ برند یا به بیماری‌ های حرکتی دچار هستند، بسیار کمک می کند و باعث برقراری ارتباط خیلی خوبی با این بیماران می شود‌. چون بیشتر کار خود را با مسواک انجام می‌ دهد و آن‌ ها نیاز به انجام فعالیت زیادی ندارند.

یکی از مزایای مسواک‌ های برقی این است که می‌ توانند به کمک خمیر‌دندان‌ های جرم‌ گیر بیایند و لکه‌ های دندانی را از بین ببرند.

مسواک دستی :

اگر دندانتان حساس است سراغ مسواک نرم یا نهایتا متوسط بروید. استفاده از مسواک سخت فقط در صورتی توصیه می‌شود که دندان‌ پزشکتان آن را تایید کرده باشد.
فرچه‌ های کوچک نواحی غیر قابل دسترسی دندان را بهتر از فرچه‌ های یکسره بزرگ تمیز می کند. اما به زمان بیشتری برای مسواک زدن نیاز پیدا خواهید کرد.

دیگر مزیت مسواک دستی وجود ماساژور می باشد، بخش پلاستیک‌ مانند بعضی مسواک‌ ها که به عنوان ماساژ دهنده لثه به کار می‌ روند. البته بسته به نیازتان می باشد.

فرچه یا سری متحرک در مسواک های دستی کارکرد بهتری نسبت به فرچه ثابت دارد و دندان‌ ها را بهتر پاک می‌کند.

فقط به یاد داشته باشید از مکان های مطمئن مسواک دستی یا برقی تهیه کنید؛ از جمله داروخانه ها.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال