مسواک انگشتی برای بهداشت دهان کودک

در بحث دندانپزشکی اطفال و یا دندانپزشکی کودکان ، ابزار کمکی برای بهداشت دهان و دندان های کودکان بسیار می باشد.

اما نکته مهمی که اکثر دندانپزشک های اطفال توصیه می کنند، اینکه دندان های کودکان باید در زمان رویش تمیز شوند. این امر ممکن است با یک قطعه گاز پانسمان صورت گیرد که حول یک انگشت پیچیده شده است. استفاده از یک لایه خمیر دندان هم کمک می کند. محتوای فلوراید هم به توصیه دندانپزشکان اطفال به میزان خطر پوسیدگی و میزان نقص بستگی دارد که ممکن است برای تعیین در این مرحله تکاملی، تقریبا 6 ماهگی، کار سختی باشد.

مسواک انگشتی

وقتی دندان ها رویش پیدا می کنند، یکی از والدین باید براس استفاده از یک وسیله کمکی برای تمیز کردن دندان آموزش داده شود. این کار ممکن است به وسیله یک مسواک انگشتی یا مسواک بچگانه انجام شود. مورد اول یعنی مسواک انگشتی نسبت به مسواک معمولی به والدین اطمینان بیشتری می دهد که نه تنها نگرانی کمتری برای گاز گرفتن انگشت توسط کودک حین مسواک زدن داشته باشند، بلکه آسیب کمتری به بافت نرم وارد شود. با رشد بیشتر دندان های کودک، مسواک برقی ممکن است مفید باشد گرچه خیلی از کودکان حس و صدای این مسواک ها را دوست ندارند. یک راه جایگزین، سوپربراش است که متشکل از سه دسته مو است که طوری آرایش یافته اند که سطوح اکلوزال مانند سطوح باکال و لینگوال به طور همزمان مسواک شوند.

مسواک Collis Curve کار مشابهی را انجام می دهد. گاهی یک نگهدارنده می تواند برای حفظ باز بودن دهان مفید واقع شود که والد یا مراقب بتوانند یک طرف را به صورت موثری مسواک کنند.

در ادامه دندانپزشک اطفال خوب در تهران اشاره می کند که برای کودکانی که مبتلا به دیسفاژی شدید که در معرض خطر آسپیراسیون هستند، یک تمیزکننده دهانی خاص در دسترس است که ترشحات دهانی را مانند سایر ابزار های تمیز کننده دندان، پاک می کند.

مطالب مرتبط :

توصیه های دندانپزشک اطفال در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان

مراقبت از دندان کودکان توسط دندانپزشک اطفال

چرا معاینه دندان های کودکان توسط دندانپزشک اطفال مهم است؟

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال