فیشورسیلانت تراپی چیست؟

فیشورسیلانت تراپی بدون درد است و نیاز به تزریق ماده بی ‌حسی ندارد. این روش بدون تراش یا با حداقل تراش دندان انجام می‌ شود، بنابراین دندان سالم و دست نخورده باقی می‌ ماند. با فیشورسیلانت مناسب که با رعایت همه ی اصول تکنیکی و حساس انجام می شود می‌ توان تا ۸۰ درصد از پوسیدگی سطح جونده دندان پیشگیری کرد.

در واقع منظور از واژه فیشورسلانت، مهر و موم کردن و بستن شیارهای دندان می باشد. فیشور سیلانت یک ماده ترمیمی و همرنگ دندان می باشد که توسط آن شیارهای عمیقی که بروی سطح جونده دندان ها می باشند، کم عمق می شوند. استفاده از این روش به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می ‌کند.

در سطح جونده دندان های آسیای کودکان، دندان شماره شش یا اولین دندان آسیای بزرگ شیار های ریز ودرشتی  وجود دارد که به وسیله آنها عمل آسیاب کردن مواد غذایی صورت می گیرد.

علت پوسیدگی دندان آسیای بزرگ چیست؟

فیشورسیلانت تراپی چیست

این شیارهای دندان آسیای بزرگ، گاهی از حد معمول باریکتر وعمیق تر است بطوری که الیاف مسواک نمی تواند به عمق آن شیارها دسترسی پیدا کند و مانده مواد غذایی و میکروب ها در داخل شیارها باقی مانده و باعث فساد مواد غذایی شده و در نهایت سبب پوسیدگی دندان های آسیای کودکان می شود.

بهترین زمان برای انجام فیشور سیلانت کودکان، به محض رویش دندان های آسیا و قبل از خراب شدن آنها می باشد. حدودا در سن 11 سالگی دومین دندان آسیای بزرگ دائمی در دهان فرزندتان رویش پیدا می کند، به خاطر همین زمان انجام فیشورسیلانت برای دندان شش، از سن شش تا هشت سالگی می باشد و برای دندان هفت، از سن 11 تا 13 سالگی می باشد. برای دندان های آسیای شیری هم سه تا چهار سالگی می باشد.

برخی والدین نگران این هستند که ممکن است فیشور سیلانت درد داشته باشد. اما خیال والدین راحت باشد، چون فیشروسیلانت روشی بدون درد می باشد و نیاز به تزریق ماده بی حسی هم ندارد. این عمل تقریبا یک دقیقه طول می کشد و اثر آن چهار تا پنج می باشد. در ضمن با انجام این کار، تا 80درصد از پوسیدگی دندان کودکتان جلوگیری کرده اید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال