فیشورسیلانت دندان کودکان

فیشورسیلانت چیست؟

اگر به سطوح جونده دندان های آسیایی خود یا کودکان تان دقت کرده باشید، مطمئنا شیارهایی را می بینید که ممکن است درشت یا ریز باشند. این شیارها به عمل جویدن و آسیاب کردن غذا کمک می کنند. گاها هم دیده می شود که این شیارها عمیق تر می باشند و با مسواک زدن هم پاکسازی عمق آن ها فایده ای ندارد. به همین دلیل غذای باقی مانده در اعماق این شیارها می مانند و توسط میکروب های دهان تجزیه می شوند. اسید حاصل از این تجزیه منجر به آسیب به ساختار دندان شده و به مرور با تکرر چنین عملی، پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان را به دنبال خواهد داشت.

انجام فیشورسیلانت در مطب دندانپزشکی کودکان توسط دندانپزشک اطفال :

با فیشورسیلانت فرورفتگی های عمیق دندان بدون بی حسی و درمان ساده ای حل می شود. حتی در این مورد، ساختار دندان حفظ می شود و در صورت پیچیده بودن درمان، هزینه بیشتری نیاز است. حتی از تخریب سریع دندان های جلو و مستعد پوسیدگی جلوگیری می شود.

فیشورسیلانت چیست

 بهترین زمان انجام فیشورسیلانت :

زمان انجام فیشورسیلانت در اولین فرصت بعد از رویش دندان و قبل از پوسیده شدن آن است. با توجه به اینکه دندان شماره شش در سن شش سالگی و دندان شماره هفت (یعنی دومین دندان آسیای بزرگ دائمی) حدودا در سن 11 سالگی در دهان کودک رشد پیدا می کند، به خاطر همین بهترین زمان انجام فیشورسیلانت برای دندان شش، از سن شش تا هشت سالگی و برای دندان هفت، از سن 11 تا 13 سالگی می باشد. همچنین برای دندان‌ های آسیای شیری سه تا چهار سالگی می باشد.

در ضمن دندانی که نیاز به فیشورسیلانت داشته باشد، در صورت عدم انجام آن، قطعا در اسرع وقت حتی با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان پوسیده می شود. فیشورسیلانت تراپی درد ندارد و حتی نیاز به تزریق ماده بی حسی هم نمی باشد. حتی در دندان هم دستی نمی رود و با رعایت همه اصول تکنیکی، از 80درصد از پوسیدگی های سطوح جونده دندان ها پیشگیری می شود.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال