علت تجویز فلوراید برای کودکان چیست؟

دلیل تجویز فلوراید برای کودکان چیست :

به گفته دندانپزشک کودکان طی چندین دهه گذشته کاهش چشمگیری در میزان شیوع پوسیدگی های دندانی در کودکان و بزرگسالان ایالات متحده و دیگر کشورها شده است. گرچه علت واقعی این کاهش ناشناخته مانده است، بیشتر گزارش ها مشتمل بر افزایش دستیابی به فلوراید به عنوان یکی از عوامل اصلی بوده است. علی رغم این پیشرفت ها، پوسیدگی دندانی گرچه در دوران کودکی قابل پیشگیری است ولی هنوز هم در بین کودکان نسبتا شایع است. به لحاظ اهمیت فلوراید در این مقوله، دندانپزشکان معاصر باید اساس استفاده از اشکال مختلف فلوراید را بدانند.

مکانیسم عملکرد فلوراید :

گرچه مکانیسم های دقیق عملکرد فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی دندان به خوبی درک نشده است، ولی به طور مشخصی سه مکانیسم کلی برای آن در نظر گرفته شده است ک عبارتند از : 1. افزایش مقاومت ساختار دندان در مقابل دمینرالیزاسیون، 2. افزایش روند رمینرالیزاسیون، و 3. کاهش پتانسیل پوسیدگی زایی پلاک دندانی.

دلیل تجویز فلوراید

معمولا اثرات فلوراید را به صورت سیستمیک یا موضعی طبقه بندی می کنند. اثرات سیستمیک آن می تواند از راه خوردن غذاهای محتوی سطوح طبیعی فلوراید، آبی که حاوی فلوراید طبیعی بوده یا فلوراید به آن اضافه شده و مکمل های خوراکی فلوراید به دست آید. فواید فلوراید موضعی همان طور که قبلا ذکر شد در نتیجه تماس آن با دندان از طریق خمیردندان حاوی فلوراید، دهانشویه فلوراید و دیگر اشکال تغلیظ شده که خود بیماران به کار برده یا از سوی دندانپزشکان برای آن ها انجام می شود، به دست آید. تصمیم گیری برای تجویز اشکال مختلف فلورایددر ابتدا به سن کودک و نتایج ارزیابی خطر پوسیدگی دندان هایشان بستگی دارد. برای کودکانی در خطر بالا یا متوسطی از ایجاد پوسیدگی دندان قرار دارند، استفاده مطلوب از فلوراید موضعی باید برای آن ها در نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط :

حل مشکلات دهانی با فلوراید

فلوراید تراپی چیست؟

دندانپزشکی کودکان؛ فلوراید، استحکام دهنده دندان

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال