مواد غذایی مفید برای دندان کودکان

یکی از مهمترین مسائلی که در دوران کودکی باید به آن پرداخت، تغذیه کودک می باشد. خصوصا تغذیه ای که بتواند علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان، به حفظ سلامت دهان و دندان کودک کمک کند. در کنار مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه، باید تغذیه مناسب برای دندان های کودک نیز در نظر گرفته شود.

غذاهای مفید برای دندان کودکان :

شیر و تخم مرغ :

شیر

فراورده های لبنی مثل شیر و زرده تخم مرغ سرشار از ویتامین D و کلسیم می باشند. به همین دلیل برای حفظ سلامتی دندان ها و استخوان های کودکان مصرف این مواد غذایی بسیار ضروری می باشد. همچنین در کنار مصرف یکسری فراورده های لبنی، نور آفتاب هم برای جذب ویتامین D ضروری می باشد.

گوشت، ماهی و توفو :

گوشت و ماهی

مصرف گوشت، ماهی های چرب مثل قزل آلا و توفو به دلیل غنی بودن از فسفر و مواد معدنی به محافظت از مینای دندان کودک بسیار کمک می کنند.

سبزیجات تیره رنگ :

سبزیجات

سبزیجاتی که دارای برگ های زیاد و رنگ تیره می باشند، سرشار از مواد معدنی و ویتامین هستند. سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، کلم پیچ، بامیه، برگ کولارد و غیره برای دندان ها بسیار مفید می باشند.

کرفس :

کرفس

خوردن کرفس اولا باعث افزایش ترشح بزاق می شود؛ که خود بزاق در عدم پوسیدگی دندان ها و محافظت از دندان ها بسیار ضروری می باشد. دوما جویدن زیاد کرفس باعث ماساژ لثه می شود و به صورت مکانیکی، به تمیز کردن سطوح دندان ها کمک می کند.

کنجد :

کنجد

بعضی مغز ها به خصوص کنجد با داشتن کلسیم زیاد، می توانند در حفظ استحکام استخوان های اطراف دندان ها مفید واقع شوند.

آب :

آب

نوشیدن آب می تواند همچون بزاق عمل شستشوی دندان ها و پاک کردن مواد غذایی را از بین دندان ها انجام دهد و لثه را هیدراته می کند.

سیب :

سیب

سیب هم جز میوه هایی می باشد که غنی از فیبر است و سطح دندان را تمیز کرده و دهان را خوشبو می کند.

سبزیجات ترد :

سبزیجات ترد

سبزیجات به دلیل اینکه غنی از آب می باشند، با جویدنشان، بزاق دهان تحریک می شود و به تمیز کردن سطوح دندان و سفید ماندن دندان ها کمک می کند. علاوه بر آن سرشار از ویتامین می باشند و می توانند حتی به عنوان غذای رژیمی در نظر گرفته شوند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال