شرایط بهداشت دهان دارای اروژن چگونه است؟

همانطور که دندانپزشک اطفال به رعایت بهداشت دهان بسیار توصیه می کند، آیا با چنین اقدامی وضعیت بهداشت دهان در اروژن دندانی موثر است؟!

رعایت بهداشت دهان :

مطالعات نشان داده اند که وضعیت بهداشت دهان افراد دچار اروژن نسبت به افراد بدون اروژن بهتر است. روش های نوین پاکیزه سازی دندان ها نسبت به روش های نامنظم، بی هدف و ملایمتر باعث ایجاد اروژن های بیشتری می شوند چون ضایعات ناشی از اروژن در سطوح دندانی عاری از پلاک ایجاد می شوند.

یک سطح دندانی عاری از پلاک می تواند به علت رعایت بهداشت یا نتیجه اثر پاک کنندگی طبیعی دندان ها توسط لب ها، زبان و گونه ها باشد. سطوح پروگزیمالی، به ندرت عاری از پلاک می شوند و این مسئله می تواند دلیل وقوع کم اروژن در این سطح باشد.

انجام اعمال بهداشت دهان پس از قرار گرفتن سطوح دندان در معرض عوامل اسیدی باعث می شود که ساختمان دندانی بیشتری از دست برود چون این ساختمان ها قبلا توسط اسید نرم شده بوده اند.

اروژن دندانی و بهداشت دهان

مسئله این است که نحوه زندگی امروزی، موجب افزایش احتمال قرار گرفتن دهان در شرایط اسیدی می شود و این موضوع عامل خطر جدیدی برای ایجاد اروژن محسوب می شود. نحوه زندگی تان تاثیر مهمی بر سلامت دهان و سلامت عمومی بدن دارد. نحوه زندگی طی زمان تغییر می یابد و بازگو کننده شرایط محیطی فرد از جمله عادات غذایی، فعالیت های فیزیکی، استفاده از داروها و عوامل مرتبط با ایجاد استرس می باشد. یک تغییر مهم در نحوه زندگی امروزین، افزایش مصرف نوشیدنی های شیرین، کاهش مصرف شیر و کاهش فعالیت های فیزیکی و همچنین افزایش شیوع چاقی، دیابت، استئوپروز و افزایش وزن در کودکان می باشد.

این واقعیت که بیشتر نوشیدنی های شیرین توسط کودکان و نوجوانان مصرف می شود. به خصوص ریسک اروژن دندانی ار در این دو گروه سنی افزایش داده است. نوجوانانی که که به دفعات از نوشیدنی های ورزشی طی تمرینات یا پس از آن استفاده می کنند، در خطر بیشتری برای ایجاد اروژن دندانی هستند. چون حین ورزش میزان ترشح بزاق کاهش می یابد. همچنین جوانانی که از کامپیوتر زیاد استفاده می کنند، و تمام طول شب را با کمک نوشابه ها بیدار می مانند هم بیشتر در خطر اروژن می باشند.

نحوه زندگی بهداشتی و سالم نیز ممکن است بر وقوع و شدت اروژن دندانی موثر باشد، مثل گیاه خواری و رژیم های غذایی خاص که در بین کودکان و نوجوانان گیاه خوار شایع است. گیاهخواران و کودکانی که رژیم غذایی دارند، معمولا از میوه ها و آب میوه ها و سبزیجات که احتمالا سس های حاوی سرکه هم به آن اضافه می شود، زیاد استفاده می کنند و نیز بهداشت دهان را به طور کامل رعایت می کنند.

 

مطالب مرتبط :

چرا معاینه دندان های کودکان توسط دندانپزشک اطفال مهم است؟

نقش دندانپزشک اطفال چیست؟

توصیه دندانپزشک اطفال در مسواک زدن کودک نوپا

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال