آموزش مسواک زدن صحیح به کودکان

پوسیدگی دندان های کودکان موجب بروز مشکلات تغذیه و ظاهر نا‌زیبا می ‎شود. به همین دلیل بسیاری از دندانپزشک های کودک توصیه می کنند که برای پیشگیری از پوسیدگی زودرس دندان ها، باید مسواک زدن صحیح را از سنین پایین تر به کودک آموزش داد. در واقع بهداشت دهان و دندان را باید از سنین کودکی پیش گرفت تا از عوارض بعدی آن در آینده جلوگیری کرد.

آموزش مسواک زدن صحیح به کودک از سنین پایین :

مسواک زدن صحیح از ارکان اصلی مقوله ی بهداشت دهان و دندان است. کمتر کسی را می توان یافت که در طی شبانه روز مسواک نزند، ولی چیزی که کمتر به آن توجه می شود، نحوه صحیح مسواک زدن می باشد، طوری که در اکثر موارد مسواک زدن با مسواک نزدن زیاد تفاوتی نمی کند.

هدف اصلی از مسواک زدن پاکسازی کامل سطح زبان و بین دندان و لثه ها می باشد. اما در این بین معمولا مواد غذایی بین دندان ها، در شیارهای هر دندان و بین لثه و دندان گیر می کند.  این مواد غذایی عبارتند از :

  • مواد غذایی که در طی روز مصرف می شود.
  • پروتئین های بزاق و موادی که در طی شبانه روز براثر تجزیه مواد غذایی توسط آنزیم ها و میکروب های موجود در دهان بوجود می آید.
  • میکروب هایی که به طور طبیعی در محیط دهان وجود دارند.

بیشترین جنبه مثبت در مسواک زدن که خیلی مد نظر هم می باشد، پاک کردن کلیه این مواد از سطوح مختلف دندانی است.

آموزش مسواک زدن

نحوه صحیح مسواک زدن چطور می باشد؟

قبل از هرچیز، سالم بودن مسواک مهم می باشد. سپس به مقدار کافی خمیر دندان روی مسواک می گذاریم. بعد از آن دهان را با آب خیس می کنیم تا خمیر دندان خوب کف کند.

  1. اول از سطح جونده ی دندان ها شروع می کنیم که با حرکت رفت و برگشت روی سطح جونده، خمیر دندان به خوبی کف می کند و شیارهای موجود بر روی دندان تمیز می شوند. سطوح جونده در هر فک، در دو ردیف سمت چپ و راست قرار دارد که از یک سمت در فک پایین شروع کرده و به سمت دیگر می رویم. سپس همینطور برای فک بالا اقدام می کنیم. معمولا سطح جونده راحت تر است و سریعتر تمیز می شود.
  2. بعد از آن به سراغ بین دندان ها می روید، طوری که این کار بدون استفاده از کمک نخ دندان هم امکان پذیر می باشد.
  3. بعد از تمیز شدن بین دندان ها، نوبت به مجاورت دندان با لثه می رسد، که مهمترین قسمت مسواک زدن دندان می رسد. زیرا نحوه تمیز کردن آن بسیار مورد توجه است. اکثرا هم همه کمتر توجه می کنند و مشکل اصلی هم رعایت بهداشت در تمیز کردن دندان در این ناحیه می باشد.

نکته ای که مورد توجه است، به دلیل اینکه دندان عقل در انتهای دهان می باشد، مسواک به درستی به این قسمت نمی رسد و زودتر از همه هم می پوسد. در ضمن بعد از مسواک زدن دندان ها، روی زبان خود نیز مسواک بکشید و پرزهای روی زبان را از مواد غذایی به جا مانده پاکسازی کنید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال