چطور کودک لجباز را تشویق به مسواک زدن کنیم؟

ایده های جالب برای تشویق کودک لجباز به مسواک زدن دندان ها

همه ما می دانیم که مسواک زدن چقدر اهمیت دارد. همه والدینی هم که فرزند دارند، می دانند چقدر متقاعدکردن فرزندانشان درباره اهمیت مسواک زدن، سخت است. شکایتی که هر والدینی به دندانپزشک اطفال خوب در تهران دارند.

واقعیت این است که موضوع پوسیدگی دندان ها و بیماری لثه در صورت عدم مسواک زدن کودکان، گریبانگیرشان می شود. همین دلایل که به خاطر مسواک نزدن سراغ کودکتان می آید، ممکن است به گفته دندانپزشک کودکان کمی آن ها را به سمت مسواک زدن بکشاند.

قبل از اینکه خیلی ناامید شوید،  باید یادتان باشد که مسواک زده اید، تقریبا دوبار در روز، نه که کلا یادتان برود. اما، برای کودکتان، چون یک تجربه جدید است، یک عادت هنوز نشده، و هنوز به این روش یا حساسیت دندان ها عادت نکرده اند.

دلایل شایعی که کودکان در برابر مسواک زدن مقاومت می کنند!

دلایل شایع کمی هستند که به خاطر آن ها کودکان در برابر مسواک زدن جبهه می گیرند. از انجایی که هنوز مسواک زدن برای آن ها جدید و یک چیز ناراحت کننده می باشد. در صورتی که کودک هنوز با مسواک زدن مقابله می کند، پس یک مشکل دم دستی به حساب می آید.

علاوه براین، کودکان کوچکتر معمولا چون یا دندان هایشان در حل رشد است یا دندان هایشان افتاده است، مقداری دهانشان حساس تر می شود. باید سعی کرد درد و ناراحتی کودک را ابتدا کمتر کرد.

کودکتان ممکن است حتی سعی داشته باشد که در مقابل هر حرف شما هم مقاومت کند. در چنین شرایطی دندانپزشک اطفال خوب در تهران توصیه می کند که یکسری راه حل در پیش گیرید که بتوانید کودک را تشویق به مسواک زدن کنید.

1 : یک مسواک جدید بخرید

شاید به نظر چیز کوچکی بیاید، اما مسواک جدید خیلی روی تشویق کودک به مسواک زدن کمک می کند. خصوصا که یک مسواک با تم کودکانه یا عروسکی بگیرید. بسیاری از این کاراکترهای معروف هستند که در تلویزیون یا کارتون ها کودک می بیند، می توانند روی مسواک کودک دیده شوند. برخی کودکان هم دوست دارند خودشان مسواک شان را انتخاب کنند. پس سعی کنید او را همراه خود ببرید.

تشویق کودک لجباز به مسواک زدن

2 : می توانید به کودک اجازه دهید که خودش طعم خمیردندان را انتخاب کند

اکثر بزرگسالان عادت به طعم خمیردندان دارند و همان طعم همیشگی را ترجیح می دهند استفاده کنند. به کودکتان هم چنین فرصت مشابهی دهید که خودش طعمی که دوست دارد را انتخاب کند. به یاد داشته باشید که هر برند خمیردندانی ممکن است طعمش با دیگری متفاوت باشد.

3 : با هم مسواک بزنید

اگر کودکتان حس می کند که مسواک زدنش نوعی شکنجه به حساب می آید، پس شما هم به او بپیوندید و با هم مسواک بزنید. حتی می توانید به کودک اجازه دهید دندان های شما را هم مسواک بزند. حتی اگر خواهر برادر بزرگتری دارد که رقابت دارند، این راخ حل بهتر است.

4 : سیستم پاداش را به کار گیرید

معمولا چون کودکان در مورد بهداشت دهان و بیماری های لثه و مسائلی از این دست درک درستی ندارند، پس باید به دنبال راه حلی جالب تر بود. مثلا یک تقویم بگیرید و روزهایی که مسواک می زند، روی آن روزها استیکر بچسبانید، در نهایت و در صورتی که به بهترین نحو مسواک زده بود، به او ستاره طلایی بدهید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال