چکار کنیم دندان کودک سفید شود؟

دندان های کودکان هم می توان سفید یا بلیچینگ کرد؟

بحث سلامت دهان و دندان کودکان که می شود، بهتر است دنبال روش های ملایم تری باشیم. خصوصا در رابطه با سفید کردن دندان کودکان. حتی دندانپزشک کودکان هم خیلی توصیه می کند که از ترکیبات سفیدکننده قوی و حرفه ای برای دندان ها فقط حساسیت برای کودک به دنبال دارد. به خاطر همین بسیار توصیه می شود که برای انجام هرگونه خدمات زیبایی، باید صبر کرد تا کودک کمی بزرگتر شود.

با مراجعه نزد دندانپزشک کودکان می توان علل احتمالی لکه های روی دندان کودک، چه لکه های سیاه، قهوه ای و هرگونه لکه تیره رنگ، همچنین لکه های سفید رنگ را تشخیص داد. در ضمن روش های مناسبی برای جلوگیری از بروز این مشکلات در آینده به والدین و کودک توصیه می شود.

علل ایجاد لکه های روی دندان در کودکان چیست؟

پوسیدگی دندان کودک خود می تواند منجر به ایجاد لکه های رنگی بروی دندان های او شود، که با معاینه دندان هایش به بررسی علت بروز این لکه ها پرداخته خواهد شد. در نتیجه روش درمانی مناسب در نظر گرفته می شود. لکه های روی دندان می توانند یا لکه های خارجی دندان باشند، یا درونی باشند.

لکه های خارجی :

لکه های خارجی که روی سطوح بیرونی دندان دیده می شود، شیوع بیشتری نسبت به سایر انواع لکه های دندان دارند. این لکه ها به خاطر تجمع مواد غذایی تیره رنگ، نوشیدنی های رنگی یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می توانند شکل گرفته باشند. با جرمگیری حرفه ای دندان کودکان می توان این لکه ها و رسوبات را از روی دندان ها پاک کرد.

سفید کردن دندان کودکان

لکه های درونی :

لکه های درونی که با نام لکه های حقیقی هم می شناسند، نسبت به لکه های خارجی شیوع کمتری دارند. اکثرا هم به خاطر مصرف تتراسایکلین، یا پوسیدگی های شدید دندانی در کودکی، مصرف دوز بالای فلوراید، یا آسیب دیدگی های عصب دندان، ایجاد می شود. پس اگر دندان کودک سیاه شده بود، یا تغییر رنگ پیدا کرده بود، می تواند نشانه ای از آسیب دیدگی های دوران کودکی باشد. بعدا که کودک بزرگتر می شود، رنگ آن ها به خاکستری، زرد، یا نارنجی تغییر پیدا می کند. حتی بعضی از این لکه ها با سفیدکردن از بین می روند، اما برای بعضی لازم است که دندان آسیب دیده با روکش های رزینی به نام ونیر ترمیم شوند.

بهترین سن برای سفیدکردن دندان کودکان چه موقع است؟

معمولا توصیه دندانپزشک اطفال درباره سفیدکردن دندان کودکان، بعد از سن 14 سالگیست، چون ساختار مغز دندان های کودک باید کامل شکل گرفته باشد. در نتیجه بعدا دندان کودک دچار حساسیت های شدید نمی شود. حتی برخی از دندانپزشکان کودک هم توصیه می کنند که برای رعایت ایمنی بیشتر، صبر کنند تا فرزندشان به 17 یا 18سالگی برسد، سپس اجازه استفاده از نوارچسب های سفید کننده یا روش های سفیدکردن دندان را دارند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال