علائم دندان درآوردن کودکان

علائم همراه با دندان درآوردن در کودکان :

دندان های شیری بدون ایجاد هیچ علائمی لثه را سوراخ می کنند. هرچند، در بعضی از کودکان علائم موضعی مانند قرمزی و تورم در مخاط دهانی روی دندان در حال رویش دیده می شود. این علائم چند روز قبل از رویش کلینیکی ظاهر می شود. کودک ممکن است علائمی از سوزش موضعی، آبریزش و گاهی تب خفیف داشته باشد. در صورتی که دندان آوردن با مشکلاتی همراه باشد درمان موضعی و درمان علائم عمومی بیمار لازم است. از آنجایی که ماساژ موضعی لثه ها به وضوح ناراحتی را کاهش می دهند.

داروهای متنوعی که می تواند به لثه ها مالید پیشنهاد می شود. ممکن است یک حلقه لاستیکی قابل گاز گرفتن پیشنهاد شود زیرا تمیز کردن آن راحت است، قابل بلعیدن نیست و لثه ها را زخمی نمی کند.

دندان درآوردن کودک

مخاط فیبروزه و کیست های دهانی :

برخی بیمارانی که به مرکز دندانپزشکی نزد دندانپزشک اطفال مراجعه می کنند، معمولا اختلالات رویشی در آنان تشخیص داده می شود. به عبارتی تغییرات در مخاط دهانی روی دندان در حال رویش ممکن است موجب اختلالات رویشی شود. اگر کودک به شدت اجسام سخت را بجود، ممکن است مخاط آلوئولار بسیار فیبروتیک شده و موجب تاخیر در رویش شود. در بعضی موارد خارج کردن بافت های تغییر یافته به طریقه جراحی ممکن است به علت درد در هنگام جویدن ضروری باشد. کیست های رویشی یافته شایع در کودکان خردسال است. کیست های رویشی یافته شایع در کودکان خردسال است. آن ها اغلب به صورت تورم بر روی دندان در حال رویش دیده می شوند و اندازه متنوعی دارند. آن ها حاوی مایع بافتی بوده و گاهی کمی خون در سطح اپی تلیوم مینایی کاهش یافته تجمع می یابد. (هماتوم رویشی)

از آن جایی که مخاط تغییر یافته، رویش دندان را فقط چند هفته به تاخیر می اندازد. در اکثر موارد درمانی توصیه نمی شود. هرچند، اگر کیست موجب ناراحتی شود یا مخاط آلوئولار به صورت پاتولوژیک ضخیم گردد. ممکن است اکسپوژر به طریقه جراحی ضروری باشد. تغییرات مشابه در دوره دندانی دائمی دیده می شود.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال