بهداشت دهان و دندان را از چه سنی می توان شروع کرد؟

علل مهم برای پوسیدگی دندان های اطفال چه می باشد؟ چطور می توان مانع پوسیدگی دندان ها شد؟

نظافت لثه ها بسیار مهم می باشد. به همین دلیل باید از رعایت بهداشت دهان و دندان کودک را باید از خانه شروع کرد. آموزش را از کودکی باید برای فرزندتان شروع کرده تا با مراقبت از دندان های شیری اش، از هرگونه بیماری های دندانی جلوگیری شود.

اما گاها دیده شده که برخی والدین با مراجعه نزد دندانپزشک کودکان می گویند که با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان، دندان های کودکشان دچار پوسیدگی شده است. به همین دلیل دچار سردرگمی می شوند. روی این حساب باید بهداشت دهان و دندان را به صورت ریشه ای از سنین کودکی فرزندتان شروع کنید. تمیز کردن و ماساژ دادن لثه ها قبل از دندان درآوردن کودک باعث می شود محیط دهان تمیز و سالم باشد. این گونه به رشد دندان هایی سالم کمک می شود. برای این کار 2 لایه گاز مرطوب را برداشته دور انگشتان بپیچید و دهان کودک را تمیز کنید.

اصول بهداشت دهان و دندان کودک :

مسواک مناسب بخرید

هر دندانپزشک اطفال که مراجعه کنید، توصیه می کند که مسواک را به اندازه فک خود بگیرید. خصوصا کودکان، اگر می بینید که مسواک برای دهانش بزرگ است، مسواک کوچکتر با دسته راحت تر تهیه کنید. هر چه مسواک راحت تر باشد، کودک هم به دفعات بیشتری از آن استفاده می کند. از جمله کارهای دیگری که به ترغیب کودک در مسواک زدنش کمک می کند، به کار بردن اشخاص و کاراکترهای مختلف روی دسته مسواک می باشد.

در بسیاری از تحقیقاتی که صورت گرفته، مسواک روی دندان ها تاثیر خاصی ندارد، بلکه تکنیک مسواک زدن بسیار مهم می باشد. در ضمن والدین در در خرید مسواک دقت داشته باشند که برس مسواک نرم باشد، زیرا در غیر این صورت به لثه ها آسیب می زند.

زیاد یا سفت مسواک نزنید

با وادار کردن کودک به مسواک زدن چهار بار در روز فقط باعث تحریک شدن ریشه دندان و آسیب رسیدن به لثه خواهید شد. سفت مسواک زدن هم خود به تنهایی به مینای دندان آسیب می رساند. بهترین راه حل این است که مسواک زدن دندان های کودک به آرامی و دو الی 3 دقیقه باشد.

روش درست مسواک زدن

درست‌ ترین حالت مسواک زدن ایجاد زاویه  45‌درجه از خط لثه و یک حرکت بسیار کوتاه است. حرکت در طول خط لثه هنگام مسواک زدن می‌ تواند منجر به سایش لثه‌ ها شود. مسواک را باید به آرامی به سمت بالا و پایین دندان کشید، نباید حرکت جانبی داشته باشد. در واقع به صورت دورانی و عمودی مسواک کنید، نه به صورت افقی.

اصول بهداشت دهان و دندان کودک

مسواک را درست بشویید

باکتری هایی که بروی مسواک هستند، به درستی تمیز نمی شوند و رشد می کنند. به همین دلیل قبل از استفاده به کودک آموزش دهید که آن را بشوید. همچنین مطمئن شوید هیچ خمیردندانی روی مسواک باقی نمانده باشد.

مسواک را مرطوب رها نکنید

مسواک مرطوب محل رشد باکتری ها می باشد. به خاطر همین مسواک را در جای خشکی قرار دهید. اول آن را خشک کنید و سپس درپوشش را بگذارید.

نخ دندان برای کودک

اگر می خواهید دندان های کودکتان سالم تر و عمری طولانی تر داشته باشد، از نخ دندان برای دندان هایش استفاده کنید. کودکان چون هیچ فاصله ای بین دندان هایشان نمی باشد، به راحتی دندان هایشان دچار کرم خوردگی می شود. روی این حساب پلاک ها و مواد غذایی که بین دندان ها گیر می کند، می تواند منجر به پوسیدگی و التهاب دندان شود.

در استفاده از خمیردندان زیاده روی نکنید

زیاده روی در مصرف خمیردندان در کل آسیبی به دندان ها نمی رساند، اما اینکه یک کودک دوست ندارد دهانش پر از کف باشد، به خاطر همین باید زمان مسواک زدنش را کوتاه تر کند. پس لایه نازکی از خمیردندان را بروی مسواک قرار دهید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال