دیابت کودکان تاثیری روی دندان هایشان دارد؟

آیا می دانستید بیماری لثه یا پریودنتال شایع ترین بیماریست که روی زندگی دیابتی ها تاثیر می گذارد؟ در ادامه به تاثیر دیابت روی دندان های کودکان خواهیم پرداخت، و اینکه والدین چگونه می توانند سلامت دهان کودکانشان را با وجود بیماری دیابت شان، مدیریت کنند.

دیابت و بیماری لثه :

افرادی که مبتلا به دیابت می باشند، در معرض بالایی از خطر بیماری های لثه قرار دارند، دلیلش هم مدیریت ضعیف قند خون پایین می باشد. در واقع، بیماری لثه می تواند منجر به افزایش ناگهانی قند خون در این بیماران شود. در نتیجه افراد دیابتی، از جمله کودکان دیابتی را درگیر این ماجرا می کند شرایط را برای آن ها سخت تر می کند. این امر زمانی ضرورت پیدا می کند که کودکانی که دیابت دارند، باید توجه بیشتری به سلامت دهانشان شود، تا از بروز پوسیدگی های دهانی و بیماری های لثه جلوگیری شود.

علائم دهانی دیابت درمان نشده :

اگر دیابت درمان نشود و به حال خود رها شود، می تواند منجر به درد بسیار زیادی در بروز بیماری های دهانی شود. در صورتی که کودک تجربه هرگونه علائم زیر را داشت، باید هرچه زودتر ترتیب یک ملاقات با دندانپزشک اطفال دهید.

کودکانی که دیابت درمان نشده دارند، دارای علائم زیر می باشند :

  • بزاق دهان کم، که منجر به خشکی دهان می شود و شانس پوسیدگی های دندانی را بالاتر می برد.
  • لثه ها ممکن است ملتهب شود و گاهی اوقات هم خونریزی داشته باشند.
  • عفونت های دهانی که ممکن است اغلب اوقات به طور مکرر رخ دهند.
  • زخم های دهانی که زمان می برد تا بهبود شوند.
  • دندان ها که ممکن است زودتر از موعدشان رشد کنند.
  • تحلیل خط لثه

دیابت کودکان و بیماری های لثه

کودکانی که دیابت دارند، نیاز به مراقبت های خاصی از دندان هایشان دارند!

بهترین راه برای جلوگیری از علائم دهانی دردناک بخاطر دیابت، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. مطمئن شوید که کودک دوبار در روز به مدت دو دقیقه مسواک می زند، و روزانه یک بار مسواک می زند. همچنین مطمئن شوید که همیشه آب می نوشند، و دهانشان را خشک نمی گذارند. باید آبرسانی لازم شوند. همچنین این کار به تولید بزاق دهانشان به میزان بالا کمک می کند و به جلوگیری از تولید پلاک های دهان و خشک شدن دهان کمک می کند.

دندانپزشک اطفال چه کمکی به کودک می تواند بکند؟

تحقیقات نشان داده است که درمان بیماری لثه می تواند به مدیریت بیماری دیابت با بهبود کنترل قند خون کمک کند. دندانپزشک اطفال می تواند به مبارزه با بیماری له کودک کمک کند و یک برنامه درمانی فراهم که به کودک به جهت بهداشت دهان و دندانش کمک می کند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال