با ترس کودک از دندانپزشکی چه باید کرد؟

مناسب ترین روش برای برخورد با ترس کودک از دندانپزشکی :

بسیاری از خانواده ها به دلیل ترس کودک از دندانپزشک در مراجعه به مطب دندانپزشکی کودکان برای معاینات روتین و یا درمان مشکل دارند.

با توجه به اینکه بیماری های دهان و دندان روی رشد کودک تاثیرگذار می باشد، به همین دلیل باید برای غلبه بر ترس کودک اقداماتی را انجام داد. در این مطلب قصد داریم به والدین جهت حل مشکل ترس کودک از دندانپزشک کمک کرده و آن را برطرف کنیم.

راه های غلبه بر ترس کودک از دندانپزشکی

اولین موضوعی که در دندانپزشکی اطفال و پیشگیری از ترس کودک لازم می باشد، مراجعه ی قبلی به مطب دندانپزشک اطفال مورد نظر، به جهت آشنایی و راحتی بیشتر کودک نیز مهم می باشد. بازدید از همه جا، از اتاق انتظار گرفته تا اتاق معاینه در مطب دندان پزشکی اطفال. همه این ها دست به دست هم به آرامش و درمان بهتر کودک شما کمک می کند.

سعی کنید با بازدیدی که از محیط دندانپزشکی کودکان دارید، بر موارد مثبت تمرکز کرده و برای مراجعه به دندان پزشک، صبر نکنید تا نشانه های پوسیدگی دندان در دهان فرزند شما دیده شود. برنامه ای منظم بچینید و کاملا برنامه ریزی شده، معاینات را دنبال کنید تا در صورت بروز مشکل در ابتدای بروز مسئله بتوان آن را راحت تر حل کرد. با انجام این کار فرزند شما نیز به مراجعه ی منظم به مطب دندان پزشکی عادت خواهد کرد و مسواک زدن صحیح و مرتب به یکی از عادات وی تبدیل خواهد شد.

ترس کودک از دندانپزشکی

از جنبه های مثبت دندانپزشکی و مراجعه به مطب برای فرزندتان بگویید. به این شرح که دندان پوسیده نیاز به ترمیم دارد، و فقط یک دندانپزشک اطفال خوب می تواند از بروز مشکلات پوسیدگی جلوگیری کند. وعده ی دادن یک پاداش مورد علاقه پس از جلسه ی معاینه هم می تواند به جای ایجاد ترس و هراس، آنها را در انتظار رفتن به مطب مشتاق نگه دارد. هرگز از دندانپزشک به عنوان تهدید استفاده نکنید؛ به عنوان مثال گفتن جمله ی اگر به همین روش ادامه دهی، دندان پزشک تمام دندان های تو را می کشد.

برای ممانعت از خوردن شیرینی توسط فرزندتان یا شکستن مقاومت وی برای مسواک زدن بسیار آسان است. اما استفاده از دندانپزشک به عنوان یک تهدید تنها اضطراب کودکتان را در طول معاینات افزایش می دهد. این اضطراب به کل دوران بزرگسالی وی منتقل می شود و عادات بهداشت دهان و دندان وی را تحت تاثیر قرار می دهد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال