تاثیر بی نظیر شیر روی سلامت دندان کودکان

سلامت بهتر دندان های کودکان با نوشیدن شیر :

با مصرف منظم لبنیات، که برای سلامت دهان و دندان و استخوان ها بسیار ضروری می باشد، بدنتان را مقاوم کنید. با مطالعاتی که بروی تاثیر شیر روی سلامت دندان ها شده است، نشان داده شده که پنیر و محصولات لبنی مانع ابتلا به پوسیدگی دندان می شوند.

طبق مطالعاتی که روی افراد 12 تا 15 سال صورت گرفته، نتایج بر این قرار بوده که PH دهان شرکت کنندگان قبل و بعد از مصرف محصولات لبنی مثل شیر، ماست یا پنیر، کمتر از 5ونیم بوده که به این معناست آن ها در معرض خطر کمتری از نظر فرسایش دندان می باشند. در چنین فرایندی مینای دندان از بین می رود. اگر هم که از 5ونیم بالاتر باشد، احتمال ابتلا به پوسیدگی را در فرد بیشتر می کند.

در این بین شرکت کنندگان به گروه های مختلفی تقسیم شدند. گروه اول پنیر چدار مصرف کردند، و گروه دوم شیر خوردند، گروه سوم هم ماست بدون قند مصرف کردند. هر گروه سه دقیقه زمان برای مصرف محصولات داشتند و سپس آب باید می نوشیدند. بعد از آن محققین میزان  PH دهان شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند. نتایج همانطور که گفته شد، نشان می داد.

با مصرف شیر، بعد از صبحانه، از افت PH  دهان جلوگیری می شود. اخیرا محققین ایالات متحده به این نتیجه رسیدند که مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی خاصی روی پلاک اسیدی، تاثیر گذار است. با مطالعات انجام شده در این باره، نشان داده شده که PH پلاک دندانی نیز کاهش داشته است. به عبارتی شیر از اسیدی شدن دهان تان بعد از مصرف مواد قندی جلوگیری می کند. البته به جز شیر مواد مغنی دیگری از جمله ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای سلامت دهان و دندان ضروری می باشند :

تاثیر شیر روی سلامت دهان و دندان

مثل کلسیم :

با قرار دادن کلسیم در رژیم غذایی، در واقع به جلوگیری از خطر پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه کمک کرده اید. کلسیم را از طریق همین لبنیات می توان به وفور دریافت کرد.

آهن :

با کمبود آهن، افراد دچار التهاب زبان می شوند و زخم هایی در داخل دهان ایجاد می شود. با مصرف گوشت قرمز، آجیل و جگر می توان آهن کافی را دریافت کرد.

ویتامین B3 :

این ویتامین در صورت کمبودش در بدن، زخم دهان به همراه دارد که منجر به بوی بد دهان می شود. برای اینکه به افزایش این ویتامین در بدن کمک شود، باید مقدار زیادی مرغ وماهی در وعده های خود مصرف کرد.

ویتامین B1 و B2 :

فقدان این ویتامن ها علاوه بر زخم دهان، آفت دهان هم در پی خواهد داشت. گوشت قرمز، مرغ، ماهی، جگر و محصولات لبن می توانند منبعی عالی از این ویتامین ها باشند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال