کودک چه بیماری های دهانی می گیرد؟

وقتی کودک یا نوزاد دچار عفونت دهان می شود، معمولا لذت خوردن و مکیدن کودک گرفته می شود و شرایط بسیار دردناکی برای کودک به همراه خواهد داشت. رایج ترین عفونت های دهانی کودکان عبارت است از تبخال، برفک دهان که تبخال رایج ترین آن ها می باشد.

انواع بیماری های شایع دهانی در نوزادان :

تبخال :

تبخال های تاول های کوچکی هستند که معمولا روی لب ها یا اطراف آن ها دیده می شود، البته گاهی اوقات در درون دهان و جاهای دیگری از صورت دیده می شود. عامل ایجاد تبخال هم نوعی ویروس می باشد که روی پوست کودک ساکن می شود، و بعد از بیداری دیده می شود. اگر یک بار تبخال زده باشد، پس مستعد تبخال های بیشتری خواهد بود. حتی گرمای آفتاب یا سرماخوردگی هم می تواند موجب بروز تبخال شود.

علائم تبخال چیست؟

  • ناحیه ای قرمز، و برجسته که در اطراف دهان دیده می شود و خارش و گزگز می کند.
  • تاول های کوچک، دردناک و زرد رنگ که پس از یک روز در اطراف دهان دیده می شود.
  • تب و بیماری عمومی در روز های اول
  • روی تاول ها بعد از یکی دو روز سفت می شود.

انواع بیماری های دهانی

برفک دهان :

برفک هم نوعی عفونت دهانی می باشد که علت به وجود آمدن آن نوعی مخمر است که در دهان و روده ها زندگی می کند. این مخمر تحت کنترل باکتری ها می باشد، اما گاها به طرز شدیدی تکثیر می شود و منجر به ایجاد زخم می شود و جوش های آزاردهنده ای ایجاد می کند. طوری که حتی می تواند باعث حساسیت پوستی در مقعد شود. البته این عفونت خطرناک نیست، اما با درمان های خانگی برطرف نمی شود. پس باید برای بهبود سریع بیمار، نزد پزشک اطفال مراجعه کرده و به درمان این بیماری پرداخت.

علائم برفک دهان چیست؟

  • اکراه از خوردن غذا به دلیل زخم های دهانی
  • معمولا هم در نوزادان اطراف مقعدشان جوش هایی دیده می شود.
  • روی زبان، و نیز سقdف دهان نوزاد هم ممکن است تکه های زرد مایل به کرم و کمی برجستگی در جداره داخلی گونه ها نیز دیده شود باید آن ها را تمیز کرد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال