مراقبت از دندان های پوسیده به روش غیر ترمیمی

درمان غیر ترمیمی دندان های پوسیده به چه صورت انجام می شود؟

درمان غیر ترمیمی به گفته دندانپزشک کودکان :

تکنیک های درمانی غیر ترمیمی مشابه آن هایی هستند که برای پیشگیری از پوسیدگی ها استفاده می شوند و شامل اصلاح رفتارهای بهداشت دهانی، فیشور سیلنت و استفاده از فلوراید است. درمان های غیر ترمیمی در اصل برای ضایعات بدون حفره استفاده می شوند ولی استثناهایی هم از جمله کنترل ضایعات حفره دارد، در کودکان کوچک غیر همکار وجود دارد.

شایع ترین تکنیک هایی که استفاده می شوند عبارتند از :

درمان غیر ترمیمی دندان های پوسیده

مداخلات کلی (بیمار) : مهمترین و اساسی ترین مورد، آموزش و ایجاد انگیزه در بیمار برای برداشت پلاک پوشاننده ضایعات پوسیده به صورت صحیح و تمیز نگه داشتن آن به صورت روزانه توسط خمیر دندان حاوی فلوراید است. تصحیح رژیم غذایی هم ممکن است لازم شود. در موارد خاص وقتی که بیمار یا والدین او قادر به پاکیزه نمودن دندان ها نیستند، برداشت پلاک به صورت حرفه ای ممکن است لازم شود.

مداخلات موضعی (ضایعه) : انسداد فیشورها برای درمان ضایعات بدون حفره در پیت و فیشور ها. این اصل درمانی بر این اساس است که یک مسدود کننده شیاراگر بصورت صحیح استقرار یابد، از ریزنشت از محیط دهان پیشگیری می کند. پس رسیدن مواد غذایی به باکتری های درون ضایعه و متعاقب آن روند پیشرفت متوقف می شود. مقالات متعددی از این نظریه حمایت می کنند که تا زمانی که این انسداد دست نخورده باشد، ضایعه پیشرفت نخواهد کرد و این مسئله شامل پوسیدگی های مینا و عاج می شود. البته شواهد برای موثر بودن پیت و فیشور سیلانت تراپی در درمان های کلینیکی کامل نیستند. البته به این معناست که تکنیک فیشور سیلنت تراپی غیر موثر است بلکه ممکن است بیشتر به علت کمبود مطالعاتی باشد که دارای طراحی و اجرای مناسب در جمعیت های معاصر هستند.

استفاده از وارنیش فلوراید یک روش درمانی برای درمان ضایعات بدون حفره است. با استفاده موضعی از Duraphat در نوجوانان برای 3 سال هر سه ماه یکبار، پیشرفت ضایعات پوسدیگی پروگزیمالی در مولرها و پره مولرها مشخصا کاهش یافت. اجرای این عمل نیاز دارد به عواملی مثل پرسنل آموزش دیده، زمان و امکانات خاصی که باید در مقابل مزایای آن مورد سنجش قرار گیرند. بنابراین در صورت موفقیت، این روش نسبت به ترمیم دندان دارای ارزش بیشتری است چون ساختمان سالم دندان را حفظ می کند. مانند فیشور سیلانتها، برای تعیین میزان تاثیر گذاری وارنیش فلوراید، شواهد کافی برای درمان ضایعات پوسیدگی بدون حفره وجود ندارد و این امر نیاز به مطالعات بیشتر را در این زمینه روشن می سازد.

سمان های گلاس آینومرم ممکن است به عنوان یک مسدود کننده موقتی در شیارها و سایر ضایعات بکار روند که به علت خواص باکتریوستاتیک و آزاد کنندگی فلوراید آن هاست.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال