مراقبت های لازم دهان و دندان بیماران اوتیسمی

ملاحظات لازم برای سلامت دهان و دندان کودکان اوتیسمی به توصیه یک دندانپزشک اطفال خوب :

همانطور که بسیاری از بیماران مبتلا به اوتیسم در زندگی روزمره خود وابسته به دیگران هستند، عوامل خطر می تواند از کودکان غیر مبتلا متفاوت باشد. فرض بر اینکه هیچ گونه وضعیت پزشکی زمینه ای وجود نداشته باشد، مقالات هیچ گونه تفاوتی در پوسیدگی ها گزارش نمی کنند.

به گفته  دندانپزشک اطفال خوب در تهران این مسئله شاید به این علت باشد که خانواده یا مراقبت کنندگان رژیم غذایی مناسبی را برای کودک فراهم نمی کنند، بدین معنا که مواد پوسیدگی زا کمتر مصرف می شود.

از طرف دیگر، گزارش هایی از شیوع بالاتر پلاک و ژنژویت در مقایسه با کودکان سالم وجود دارد. مجددا علت این مساله می تواند مرتبط با تاثیر خانواده یا مراقبت کنندگان باشد. چرا که بسیاری از کودکان و نوجوانان برای انجام روش های بهداشت دهان و مسواک زدن به کمک دیگران وابسته هستند، برای مثال انجام این اعمال به گفته دندانپزشک اطفال خوب در تهران برای یک نوجوان مبتلا به اوتیسم اغلب مشکل می باشد.

مراقبت های دهانی کودکان اوتیسمی

چه ملاحظات خاصی باید برای مراقبت های دندانی در نظر گرفته شود؟

کسانی که مبتلا به اوتیسم هستند، برای درک و تمرکز بر درمان دندانپزشکی نیازمند کمک می باشند. اغلب چندین ملاقات لازم تا تنها آشنایی با دندانپزشکی و امور مقدماتی انجام گیرد.

برای بیمار حائز اهمیت است که دندانپزشک و نیز ترجیحا دستیار یا بهداشت کار دهان را ملاقات کند تا اینکه با کارکنان آشنا شود و بتواند به آن ها اعتماد کند. اگر تیم دندانپزشکی از قبل بدانند که بیمار مبتلا به اوتیسم یا اختلال Autism Spectrum است ، توصیه می شود تا از قبل با خانواده بیمار تماس تلفنی برقرار کنند. جمع آوری اطلاعات درباره بیمار تا جایی که در مصاحبه تلفنی دندانپزشک ممکن است بسیار مفید خواهد بود. با تمرکز بر توانایی های بیمار، علایق کودک، چه پاداش هایی مناسب می باشند، آیا کودک صحبت می کند، و یا اگر نمی کند بهترین راه ارتباط چه می باشد، اینکه آیا کودک ترس هایی از موارد خاصی دارد، مثل صدا یا نور زیاد و غیره.

مطالب مرتبط :

سندرم اسپرگر و اوتیسم چه فرقی دارند؟

معالجه دندانی بیماران چه تفاوتی دارد؟

مراقبت از دهان در صورت شکاف لب و کام

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال