مکمل های خوراکی فلوراید چیست؟

مکمل های خوراکی فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان :

مکمل های فلوراید منبع دیگری از فلوراید خوراکی برای کودکانی که در معرض خطر بالای پوسیدگی هستند و همچنین آن هایی که منابع اولیه آب نوشیدنی شان فلوراید کافی ندارد، می باشد.

 

علاوه براین کودکانی که در جوامع با آب فلورایده ساکن هستند ولی از آب فلورایده به عنوان منبع آب اولیه استفاده نمی کنند یا از سیستم های فیلتراسیون که فلوراید را از منبع آب بر می دارند، استفاده می کنند، به طور بالقوه می توانند از مکمل های فلوراید سود ببرند. استفاده از آب های درون بطری و پردازش شده جهت نوشیدن و طبخ غذا در سال های اخیر بسیار رایج شده است. در کل ایالات متحده، مصرف بطری آب بیش از 8 و نیم بیلیون گالون در سال 2009 تخمین زده شده است(بیش از 4/7 بیلیون در 2000).

مصرف کنندگان این منابع آبی را جایگزین آب لوله کشی کرده اند، زیرا آن ها معتقدند که آب لوله کشی آلوده به میکروارگانیسم ها، آفت کش ها، علف کش ها، زواید صنعتی و فلزات سنگین است. محتوای فلوراید آب این بطری ها به طور کلی تنوع وسیعی را نشان داده است که معمولا زیر غلظت های مطلوب بوده اند. مقررات این کارخانه ها را موظف به نشان دادن غلظت فلوراید در روی محصول نمی کند. اگر چه بطری های آب با فلوراید مطلوب در بازار موجودند، ولی به ندرت استفاده می شوند.

مکمل های خوراکی فلوراید

بنابراین دندانپزشک اطفال نیازمند آگاهی در مورد محصولات آب دورن بطری جامعه خود می باشد و باید در صورت لزوم آنالیز فلوراید را در مورد آن ها انجام دهد.

علاوه براین، باید از کلیه والدین، شامل آن هایی که در مناطق فلورایده ساکن هستند در مورد منابع آب دریافتی نوزادشان سوال نمود و برای کودکان در خطری که آب کم فلورایده مصرف می کنند کاربرد مکمل فلوراید را توصیه کرد.

مکمل های فلوراید می توانند در پیشگیری از پوسیدگی به اندازه آب حاوی فلوراید موثر باشند. با این حال، تاثیر آن ها به طور گسترده ای بستگی به پذیرش والدین دارد. مکمل ها به صورت تجاری در اشکال مایع و قرص موجود بوده که با یا بدون ویتامین هستند. فرمولاسیون فلوراید، ویتامین به طور ذاتی بر مکمل های بدون ویتامین از نقطه نظر کاهش پوسیدگی ارجحیتی ندارد. متاسفانه والدین کودکان در معرض خطر بالای پوسیدگی، اغلب موفق به رعایت رژیم مکمل فلوراید نمی شوند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال