مشاوره پیش از تولد برای پیشگیری از بیماری دندانی

مشاوره پیشگیری از بیماری های دندانی قبل از بارداری :

قبل از بارداری مادران باید به طور جدی به دنبال مراقبت های لازم دهان و دندان شان به گفته دندانپزشک اطفال خوب مان باشند و برای پیشگیری از بیماری های دندانی مشاوره بگیرند.

بیش از یک قرن است که پزشکان به اهمیت مشاوره در دوران قبل از تولد و مراقبت از مادر باردار پی برده اند. مراقبت های بهداشت دهان برای مادر باردار هم مهم است. مطالعات یک ارتباط قوی بین وجود پریودنتیت مادر و پره اکلامپسی و تولد زودرس را گزارش کردند.

همچنین شواهد محکمی وجود دارد که سطوح دهانی استرپتوکوک موتانس مادران و فعالیت پوسیدگی در فرزندانشان به هم مرتبط هستند. توجه به سلامت دهانی زنان باردار در این مطالعات مجددا تاکید شده است. حرفه دندانپزشکی می تواند مشارکت مهمی در این تلاش پیشگیرانه اولیه داشته باشد که این تلاش با رویکرد سلامت دهانی زنان در طی دوران بارداری و فراهم کردن مشاوره در دوران قبل از تولد در ارتباط با سلامت و تکامل دهان نوزاد است.

مشاوره دندانی پیش از بارداری

مشاوره پیشگیری از بیماری های دندانی قبل از تولد عموما در ارتباط با برنامه هایی است که از سوی جوامع بیمارستانی، مراکز بهداشتی درمانی محلی و مطب ها هدایت می شوند.

بدون توجه به مکان اجرای این برنامه، ایجاد ارتباط نزدیک بین اعضای حرف مختلف سلامتی و گروه های حمایت از جوامع(مانند دندانپزشکان، پزشکان، پرستاران، متخصصین تغذیه، کارمندان اجتماعی) مهم است تا از زمانبندی مناسب برنامه ها و تقویت مفاهیم اطمینان حاصل کنیم. گرچه بسیاری از برنامه های مشاوره سلامت دهان در سال های اخیر ایجاد شده اند، اهداف این برنامه ها مشابه هستند. بدون توجه به امکانات، وقت معین شده و توانایی کارمندان، این برنامه باید در حد امکان به طور گسترده ای اختصاصی شده و می بایستی والدین بیمار را در مورد چگونگی تکامل ساختارهای دهانی، فعالیت آن ها و روند بیماری دندانی آگاه ساخته و توصیه های لازم را در زمینه پیشگیری ارائه دهد. علاوه براین، برنامه باید اطلاعاتی در زمینه تغذیه مادر و رفتار های سالم در طول دوران بارداری(شامل اثرات داروها، تنباکو و الکل)، اهمیت مراقبت از بهداشت دهان مادر در طی دروان بارداری و زمانبندی توصیه شده برای درما های دندانپزشکی فراهم آورد.

مطالب مرتبط :

بهداشت دهان و دندان از نظر دندانپزشک در دوران بارداری(قسمت اول)

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال