سوالات متداول درباره دندانپزشکی کودکان

اغلب پیش می آید که والدین سوالات زیادی درباره دندانپزشکی کودکان دارند و به جوابی هم نمی رسند. در این متن سعی شده تا سوالات متداول دندانپزشکی اطفال مطرح شود و پاسخ هرکدام به صورت مختصر و کامل داده شود.

 چه مواد غذایی برای سلامت دهان و دندان اطفال ضروریست؟

مواد غذایی که غنی از آهن می باشند، مانند حبوبات شامل لوبیا، عدس، یا پروتئین ها شامل گوشت قرمز، تخم مرغ، پروتئین حیوانی، شیر و بادام زمینی و جوانه ها که همگی سرشار از پروتئین هستند. سبزیجات از جمله کاهو، کلم سبز، جعفری. ویتامینها شامل میوه جات مختلف مثل کدو حلوایی، هویج، سیب‌ زمینی و بروکلی که مملو از ویتامین A هستند.

مسواک زدن دندان ها، چه قدر باید طول بکشد؟

برای مسواک زدن کودکان حداقل زمانی که می توان در نظر گرفت، 2 دقیقه می باشد. با این حال، ۳ دقیقه بهتر است. می توانید از یک ساعت شنی (سه دقیقه ای) کمک بگیرید تا گذشت ۳ دقیقه به وضوح دیده شود.

پوسیدگی های دندانی در کدام دندانها گسترش بیشتری می یابند؟

پوسیدگی های دندانی بخاطر حملات باکتری های دندانی می باشند. در واقع باکتری های بین دندان های شیری و دائمی منجر به چنین عارضه ای می شوند، و به نوع دندان بستگی ندارد.

رویش دندان های شیری از چه زمانی آغاز می شود؟

معمولا رویش دندان از ۶ ماهگی شروع می شود و تقریبا تا 2ونیم سالگی طول می کشد. تعداد دندان های شیری 20 عدد می باشد. پس باید مراقبت های خاصی از دندان های شیری کودک در نظر گرفته شود. از سنین 5ونیم تا 12 سالگی به تدریج دندان های شیری لق می شوند و می افتند و هر دندان شیری که می افتد 2 تا 6 ماه زمان می برد تا دندان های دائمی دربیایند.

علت پوسیدگی دندان چیست؟

پس از مصرف غذا، لایه‌ ای بیرنگ و چسبنده به نام پلاک دندانی روی سطح دندان‌ ها تشكیل می‌ شود. این پلاک ها در بعضی نقاط مانند طوق دندان، سطح جونده و فاصله تماس بین دندان‌ ها بهتر و بیشتر شكل می‌ گیرد. باکتری های موجود در پلاک ها از مواد قندی غذاها تغذیه می کنند و در جریان این کار اسید تولید می شود. همین اسید تولید شده مینای دندان را حل می کند و منجر به پوسیدگی دندان می شوند. البته اگر به صورت منظم و حداقل دو بار در روز مسواک زدن فراموش نشود. زیرا با مسواک زدن پلاک ها و میكروب‌ ها از روی سطح دندان‌ جا به‌ جا می‌ شوند كه این كار مانع اسیدی شدن بزاق دهان خواهد شد.

مشخصات یک مسواک خوب چیست؟

  1. مسواک باید موهای نرمی داشته باشد تا حتی در صورت فشار مسواک ها به روی دندانها، به لثه‌ ها آسیب نرسد و در نهايت نيز بتواند جرم های دندان را به خوبی پاک کند.
  2.  جنس مسواک باید مرغوب باشد.

سوالات والدین درباره دندانپزشکی کودکان

چرا زمان مسواک زدن، مسواک باید کاملا خشک باشد؟

زيرا رطوبت باعث کاهش کارایی مسوک می شود و در نتیجه پلاک های میکروبی را به راحتی از روی دندان پاک نمی کند. زیرا خود رطوبت محل مناسبی برای رشد باکتری ها و میکروب ها می باشد.

چرا از نخ دندان استفاده می کنیم؟

معمولا پوسیدگی های دندانی از داخل شیارهای دندانی و بین دو دندان آغاز می شوند. در نتیجه برای جلوگیری از این عارضه و تمیز کردن بین دندان ها باید از نخ دندان استفاده کرد. در ضمن نخ دندان باید به درستی استفاده شود، و به لثه ها فشار وارد نشود، زیرا به لثه ها آسیب می زند.

هر چند وقت یک بار بهتر است نزد دندانپزشک اطفال باید مراجعه کرد؟

در هر سنی، حداقل سالی یک بار باید نزد دندانپزشک مراجعه کرد. در صورت نیاز به مراقبت یا احتمال وجود خطری خاص، بهتر است که چندین بار در سال نزد دندانپزشک مراجعه کرد.

چه موقع مسواک کودک را تعویض کنیم؟

معمولا توصیه می شود هر 2 الی 3 ماه یک بار مسواک تعویض شود. اگر دوست دارید، می توانید زودتر این کار را انجام دهید.

اهمیت فلوراید برای دندان چیست؟

فلوراید برای هر سنی لازم است زیرا این ماده از مینای دندان محافظت می کند. به همین علت است که تمام خمیردندان ها حاوی مقادیر کم یا زیاد فلوراید هستند.

آیا مصرف دهانشویه ضروریست؟

دهان شویه یکی از محصولات عالی برای رعایت بهتر و مراقبت از دهان و دندان است. اما ضروری نیست و نباید جایگزین نخ دندان شود.

اهمیت دهانشویه در چیست؟

دهان شویه می تواند برای از بین بردن میکروب ها و باکتری هایی که به پوسیدگی دندان کمک می کنند، بسیار مفید باشد. دهان شویه حاوی فلوراید می تواند از دندان ها در مقابل پوسیدگی محافظت کند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال