مراحل انجام شیاربندی دندان ها چیست؟

در برخی سطوح دندانی به ویژه سطوح جونده، شیارها و فرو رفتگی‌هایی وجود دارد که می‌توان با فیشور سیلانت آنها را ترمیم کرد.

در اولین دندان آسیای دائمی (دندان 6 سالگی) این شیارها عمیق‌تر هستند به علت آن که موهای مسواک آنقدر ظریف نیستند تا بتوانند عمق شیارها را تمیز کنند. مواد غذایی و میکروب‌ها به خوبی از روی دندان پاک نمی‌شوند و با تجمع مواد غذایی و فعالیت میکروب‌ها در این نواحی، مینای دندان ضعیف شده و پوسیدگی آغاز می شود.

بهترین راه حل درمان برای جلوگیری از روند پوسیدگی دندان ها : شیاربندی دندان یا همان فیشور سیلانت

مراحل انجام فیشورسیلانت یا شیار بندی دندان توسط مطب دندانپزشکی اطفال :

  • در ابتدا سطح دندان بطور کامل با استفاده از ابزارهای مخصوص توسط دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان تمیز می شود. سپس دندان با آب شسته شده و خشک می شود.
  • سپس از یک محلول اسیدی روی حفره ها و شیارهای سطح رویی دندان برای چند ثانیه استفاده می شود.
  • در ادامه به واسطه انجام مرحله قبل نواحی میکروسکوپی کوچک بر روی دندان تشکیل می شود که می تواند قرارگیری روکش بر روی دندان را تسهیل کند؛ شیاربندی هم راحت تر صورت می گیرد.

مراحل شیاربندی دندان

  • پس از خشک شدن دندان، ماده شیاربند روی دندان قرار می گیرد و سفت می شود.
  • بعد از آن از پرتوی مخصوصی استفاده می شود که این شیار بندی را تثبیت می کند. گاهی اوقات از شیارگیر دندان دو بخشی استفاده شود که نیازی به استفاده از پرتو برای سفت کردن آن نیست.
  • بعد از سفت شدن شیاربندی دندان، یک سطح صیقلی پلاستیکی بروی دندان ایجاد می شود که جویدن مجدد را برای کودک یا بزرگسال، ممکن می کند.

نکته قابل توجه : سیلانت‌ها می‌توانند سال‌های زیاد بر روی دندان باقی بمانند. گاهی اوقات به علت جویدن مواد غذایی سخت، مانند آب نبات یا مواد غذایی چسبنده ممکن است از جا کنده شده و نیاز به اصلاح داشته باشد، بنابراین لازم است هر شش ماه یکبار سیلانتها بررسی شوند. 

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال