علت گاز گرفتن زبان به هنگام غذاخوردن؟

چرا به هنگام غذا خوردن زبان یا لپ خود را گاز می گیرید؟

حتما شده به هنگام غذاخوردن چندباری زبان تان را به اشتباه گاز گرفته اید. گاها چنین موضوعی می تواند ناشی از موضوعات عصبی باشد، وضعیتی که موجب ناراحتی و عصبانی شدن شما شده باشد. اما نکته جالبی که در این موضوع می باشد، اینکه این اتفاق خیلی دقیق می افتد و آن زمانست که زبان خود را گاز می گیرید.

جویدن غذا حرکتی است که به صورت آگاهانه فرد انجام می دهد و آن را کنترل می کند. اگر هم به آن توجه نداشته باشید، اعصاب مرتبط در مغز این کار را به خودی خود انجام می دهد.

طبق مطالعاتی که صورت گرفته، در مورد چنین مدار عصبی اینطور تحقیق شده است که نوعی از ویروس هاری را که به لحاظ ژنتیکی از کار افتاده بود، بررسی کردند. این ویروس های هاری به طور طبیعی بروی اعصاب قرار گرفته تا تمام مغز را آلوده کنند. در این باره، ویروس های هاری اصلاح شده تنها از ماهیچه ها به نورون های حرکتی می روند و سپس به نورون پیش حرکتی بر می گردند. سپس متخصصان به این رسیدند که این ویروس اصلاح شده را به دو ماهیچه جینوگلوس و جوشی تزریق کردند.

علت گاز گرفتن زبان چیست

در پایان دیدند که با ردیابی مسیر جابجایی ویروس ها، یک گروه از نورون های پیش حرکتی به طور همزمان با آن دسته از نورون های حرکتی تماس پیدا می کنند که وظیفه شان تنظیم عمل باز شدن فک را داشتند. علاوه براین گروه دیگر نیز به هر دو دسته از نورون های حرکتی مرتبط می شدند که تنظیم کننده عمل بسته شدن فک بودند.

اما چنین تحقیقی تنها اولین گام کوچک برای درک کنترل این حرکت ها بوده است. در این بررسی تنها دو ماهیچه مورد بررسی قرار گرفتند، در حالی که 10 ماهیچه دیگر می باشند که در هنگام جویدن، نوشیدن و صحبت کردن فعالیت دارند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال