راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان های کودکان

راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان های کودکان

راه هایی برای داشتن یک تابستان بدون پوسیدگی دندان

تابستان که می شود، در واقع تبدیل به فرصتی عالی برای سلامت دهان کودکان می شود. در ادامه به یکسری از راه هایی که می تواند فصلی بدون پوسیدگی دندان کودک به همراه داشته باشد، می پردازیم.

1 : مراقبت های معمولی از دهان و دندان کودکان

ممکن است مسواک زدن به طور مرتب در تابستان برای کودکان سخت باشد، چون دیگر مجبور به زودبیدار شدن صبح به خاطر مدرسه نیستند. در کنار یک برنامه استراحتی که دارند، باید دندان هایشان را دوبار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنند و یک بار در روز حتما نخ دندان بکشند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، مهمترین راه های سالم نگه داشتن محیط دهان و دندان می باشند تا به مبارزه با پوسیدگی های دهانی و دندانی پرداخت. اگر هم که ارتودنسی داشته باشند، باید از proxabrush استفاده کنند که برای تمیز کردن لای براکت ها و وسایل ارتودنسی استفاده می شوند.

2 : غذایی بخورند که دندان ها عاشق آن ها هستند

کربوهیدرات های نشاسته ای مثل چیپس و کراکرها به دندان ها می چسبند و منجر به پلاک های ناسالمی می شوند که در نهایت پوسیدگی دندان به همراه دارند. بجای خوزدن غذاهایی که دندان ها می چسبند، باید غذاهایی خورد که برای سلامت و تمیزی دندان ها مفیدند. سبزیجات فیبر دار مثل هویج، کرفس و فلفل دلمه ای را بجای چیپس های ناسالم و کراکرها استفاده کنید. بافت آن ها مینای دندان را پاکسازی می کنند و به از بین بردن پلاک های ناسالم کمک می کنند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

با خوردن غذاهای غنی از کلسیم، منیزیم و پروتئین می توان به استحکام دندان ها کمک کرد. محصولات لبنی مثل پنیر، و ماست همه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که دندان ها و استخوان ها را محکم می کنند.

3 : آب زیاد بنوشید

بزاق دهان برای مبارزه با پوسیدگی دندان ها بسیار مهم است، و 99% آن به آب مربوط است! زمانی که بزاق دهان کم باشد، احتمال بیشتری برای خشکی دهان می باشد، شرایطی که منجر به سخت بلعیدن و جویدن به خاطر کمبود بزاق دهان می شود. با نوشیدن آب به مقدار کافی، می توان از خشکی دهان جلوگیری کرده و مطمئن شد که آب دهان به مقدار نرمال تولید می شود.

علاوه بر این، بزاق دهان و آب می توانند به کمک هم دندان ها را عاری از هر گونه دبری غذایی نگه دارند. در واقع، توصیه می شود که با آب خنک و تمیز به مدت 30 ثانیه پس از غذا، دهان را بشویید و از وجود هرگونه غذا روی مینای دندان جلوگیری کنید.

4 : در سفر بهداشت دهان فراموش نشود

اگر تابستان امسال هر جایی می روید، فراموش نکنید که هرچیزی که برای سلامت دهان تان مفید است بردارید. مسواک، نخ دندان، خمیردندان و یک proxabrush یا دهانشویه حتما با خود بردارید. حداقل هر روز باید به اندازه 10 دقیقه به دندان هایتان اهمیت دهید؛ حتی اگر در سفر باشید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال