آسان ترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

جلوگیری از پوسیدگی دندان ها :

بسیاری از انسان ها چندان مقید به بهداشت دهان و دندان خود نیستند بخصوص کارمندان و کارگران و رانندگان و کاربران کامپیوتر و اینترنت. چون به علت اشتغال ذهنی فرصت رسیدگی به این موضوع مهم را ندارند، به خاطر همین توصیه ما بیشتر به این دسته افراد است که نمی توانند زمان کوتاهی را به مسواک زدن اختصاص دهند و یا اینکه ممکن است مسواک زدنشان به علت مصرف چای و قند بی تاثیر شود. در ضمن علاوه بر آن باقی مانده های خوراکی ها مانند گوشت و نان و هرنوشیدنی و خوراکی دارای قند بزرگترین دشمن دندان ها می باشند.

نوشابه و آب میوه های کارخانه ای که علاوه بر خرابی دندان ها، منجر به پوکی استخوان نیز می شوند. حتی دوغ های کارخانه ای، ترشیجات، هم به دلیل مواد نگهدارنده ای که دارند، تاثیرات خودشان را روی دندان ها می گذارند، اما باز به مراتب بهتر از نوشابه می باشند.

به دلیل اینکه دندان ها یکی از مهمترین دارایی های انسان به حساب می آیند، پس باید مراقبت های خاصی را برای آن ها در پیش گرفت. راه هایی را در پی گرفت که منجر به سلامت دندان ها و درخشان تر شدن آن ها شود :

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

1 : از خمیردندان خوب حاوی فلوراید استفاده کنید

2 : فضای بین دندان ها را هر روز نخ دندان بکشید. زیرا خمیردندان به تنهایی نمی تواند لابلای دندان ها را تمیز کند

3 : دندان ها را صبح و قبل از خواب مسواک بزنید

4: ملاقات های مرتب نزد دندانپزشک را فراموش نکنید

5 : از دهان شویه های فلورایده استفاده کنید؛ اما قبل از مصرف، با دندانپزشک خود مشورت کنید

6 : غذاهایی که قند بالایی دارند، مثل شکلات، آب نبات و غیره، از خوردنشان پرهیز کنید

7 : از تغذیه هایی که حاوی مواد مغذی باشند، استفاده کنید

8 : در طول روز مدام نجوید، به دندان هایتان استراحت دهید

9 : در صورت علاقه به مصرف آدامس، به دنبال آدامس های بدون قند باشید. آدامس ها حاوی زیلیتول می باشند که در جلوگیری از پوسیدگی دندان تاثیرگذار هستند.

10 : در رابطه با روکش های دندانی می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید و در صورت لزوم و تشخیص دندانپزشک، می توان از آن ها استفاده کرد.

11 : مصرف روزانه شیر و یا کلسیم به همراه ویتامین D3 که به جلوگیری از شکستن دندان در برابر ضربه یا شکستن پوست پسته و یا غیره، کمک می کند و دندان ها را مقاوم می کند.

12 : اگر دندان هایتان پس از درمان باز هم به گرما و سرما حساسیت داشته باشد، باید از دهان شویه یا خمیردندان ضد حساسیت به صورت مرتب استفاده کنید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال