فضانگهدارنده دندان های شیری چیست؟

فضانگهدارنده یا ریتینر چیست؟

فضانگهدارنده ها در واقع ابزاری هستند برای کمک به یکدست و صاف تر نگه داشتن دندان ها، به این صورت که شما و ارتودنتیست سخت تلاش می کنند تا به بهترین نتیجه برسند.

بعد از درمان ارتودنسی که توسط بریس ها و الاینرها کامل شد، ریتینرها به کودک داده می شود. این ریتینر که هر دندانپزشک اطفال خوب اشاره می کند به بهتر نتیجه گیری بعد از ارتودنسی کمک بسیاری می کند. با فضانگهدارنده تغییراتی که در دهان ایجاد می شود، محدود می شوند، و همانطور که دهان و فک کودک در حال رشد است، پروسه یکدست کردن دندان ها و بایت دندان ها را درست می کند.

دندانپزشک اطفال خوب با پیشنهاد ارتودنیتست که باید از یک ریتینر بالایی و متحرک استفاده کرد، کاملا توافق نظر دارد، مثل mouthguard یا محافظ دهان، اما بهتر است نازک و از پلاستیک شفاف باشد. برخی مواقع، بهتر است از پلاستیک های رنگی سخت و سنتی و سیمی استفاده کرد. این فضانگهدارنده ها برای بیمارانی که نیاز به گسترش صفحه فک بالایی دارند، خیلی بهتر است. هردوی این ریتینرها متحرک اند و هردو باید هر شب موقع خوابیدن استفاده شوند و در طول روز درآورده شوند.

فضانگهدارنده چیست

ریتینرهای پایینی هم که معمولا از یک تک سیم می باشند که به زبان و کناره های دندان های کانین پایینی متصل می شود، تقریبا قسمت داخلی دندان های پیشین پایینی لمس می شوند (سطوح صاف دندان های جلویی). به خاطر اینکه دندان های جلویی که پایین می باشند، بیشتر احتمال برگشتن کردن دارند، به ریتینر وصل می شوند و دندان ها را صاف نگه می دارند. به خاطر این است که دندان های جلویی در بالا روی دندان های پایینی قرار می گیرند و در صورتی که دندان های پایینی صاف و یکدست بمانند، بالایی ها هم بهتر می توانند عمل کنند.

مراقبت از فضانگهدارنده ها :

برای سلامت دهان و دندان، باید بدانید که چطور از این ابزار مراقبت کنید. فقط باید مرتب روزی دوبار مسواک بزنید، با وجود ریتینرها هم باید همین کار را بکنید. دندان ها را که تمیز می کنید، یک دقیقه بیشتر وقت بگذارید و ریتینرها را هم بشویید. با این کار هرگونه تارتار پاک می شود و هر گونه باکتری که منجر به بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود را از بین می برد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال