چه چیزهایی دندان ها را زرد می کنند؟

خوراکی هایی که دندان های شیری کودکتان را زرد می کند!

برخی خوراکی ها با وجود طعم خوب و زیبایی شان منجر به زردی دندان می شوند و باعث از دست رفتن جذابیت و سفیدی دندان می شوند.

با رژیم و عادت های غذایی غلط دندان های سفید رنگی که مدت ها برای داشتن آن ها تلاش کرده اید، زرد می شوند. خصوصا مراقب دندان های شیری کودکان تا زمان افتادن آن ها باشید. از جمله خوراکی هایی که دندان های شیری و حتی دائمی کودکانتان را تهدید می کند عبارتند از :

انواع توت ها :

توت ها با این که سرشار از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها می باشند و برای سلامت بدن مفیدند، اما به دلیل قند موجود در آن ها و نیز رنگ طبیعی شان، زرد شدن دندان در پی خواهد بود. پس بهتر است بعد از خوردن آن ها یک لیوان آب یا شیر نوشید تا از دندان ها در برابر رنگ آن ها محافظت کرد.

چای :

یکی از جمله نوشیدنی هایی که به نسبت قهوه، تاثیر بیشتری در تغییر رنگ دندان ها دارد. خصوصا چای سیاه، اما چای های دیگر از جمله چای سبز، سفید چون رنگ روشن تری دارند، کمتر به دندان ها آسیب می زنند.

خوراکی های زردکننده دندان کودکان

مصرف برخی داروها :

البته داروها چندان در زرد شدن دندان نقشی ندارند، اما آنتی بیوتیک هایی هستند که می توانند روی زرد شدن دندان تاثیر بگذارند. مثلا به خانم های باردار توصیه می شود که از مصرف آنتی بیوتیک خانواده تتراسایکلین خودداری کنند، حتی برای کودکانی که هنوز دندان های دائمی شان شکل نگرفته نیز توصیه نمی شود. آموکسی سیلین هم می تواند دندان ها را زرد کند.

سرکه بالزامیک :

از این نوع سرکه برای چاشنی و طعم دهنده سالاد استفاده می شود. اما حواستان باشد، این سرکه به دندان ها بسیار آسیب می رساند. اسید سرکه باعث کاهش PH دهان می شود و مینای دندان را از بین می برد. بعد از مصرف مواد اسیدی باید 30 یک ساعتی صبر کرده تا اثرشان از بین برود و PH دهان به حالت اولش برگردد، سپس مسواک زد.

مرکبات و سوداها :

مصرف خوراکی های ترش خصوصا مرکبات و سوداها، مینای دندان را فرسوده می کنند. مینای دندان سفیدی دندان می باشد و زردی دندان یعنی به عاج رسیده است، در نتیجه با مصرف بیش از اندازه این مواد غذایی، مینای دندان نازک شده و در نتیجه دندان زردتر یا مایل به زرد می شود.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال